Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Státní maturity dosud stály podle ministra 1,26 miliardy korun

Státní maturity dosud stály podle ministra 1,26 miliardy korun

Státní maturity dosud stály podle ministra 1,26 miliardy korun

7.3.2019 17:23, Zdroj: ČTK

Praha - Státní maturity stály od jejich zavedení v roce 2011 do loňského roku zhruba 1,26 miliardy korun. Poslancům to dnes řekl na dotaz Lukáše Bartoně (Piráti) ministr školství Robert Plaga (za ANO). Uvažovanými změnami by se podle něho mohly zlevnit i zefektivnit.

Ministerstvo školství navrhuje omezit státní maturitu na didaktické testy. Písemné práce a ústní zkoušky z češtiny a z cizích jazyků by vrátily na úroveň škol. Plaga nyní o tom čeká debatu.

Bartoň se ministra ptal také na zakázku na povinnou obnovu výpočetní techniky pro zajištění státní maturity, která má podle něho hodnotu 236 milionů korun. Zpochybnil její účelnost, když školu podle něho tuto techniku využívají jen několik dní v roce a zbytek roku "se na ni práší".

Plaga zdůraznil, že jde o 1400 stanic, cena podle něho přemrštěná není. "Zařízení zastarávají, po osmi letech mají být obnovena," uvedl. Pokud škola využije techniku jen pro státní maturitu, může se to podle ministra zdát jako určitý luxus. Plaga ale zdůraznil, že maturity musí být zajištěny v určitém standardu a pokud by zařízení nebyla jednotná, nemusel by být dodržen.

Ministr také upozornil na to, že systém ale má dva režimy - maturitní se zabezpečeným přenosem dat a pracovní. V době mimo maturity tedy školy mohou stanice využívat pro své vlastní potřeby, dodal.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.3 + 33.5) *

Zpět na přehled