Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stát za tři roky prodělal na prodeji dřeva miliardu korun

Stát za tři roky prodělal na prodeji dřeva miliardu korun

Stát za tři roky prodělal na prodeji dřeva miliardu korun

13.10.2010 08:10, Zdroj: ČTK

Stát za poslední tři roky prodělal na prodeji dřeva jednu miliardu korun. S odvoláním na generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) to uvedly dnešní Hospodářské noviny. Vinu na ztrátě má podle Sýkory nevýhodná smlouva LČR s polostátní firmou Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS), přes niž Lesy dřevo prodávají.

Smlouvu s HLDS proto LČR vypověděly s platností ke konci letošního roku. "Právní analýza ukázala, že smlouva s HLDS pro nás v roce 2009 znamenala zvýšené náklady 310,2 milionu korun. Za tříleté trvání současné smlouvy dosahuje ztráta bezmála jedné miliardy. Za celou dobu spolupráce HLDS a Lesů ani nelze celkovou sumu objektivně vyčíslit," uvedl Sýkora.

Smlouva s HLDS platí od roku 1994. Kritizovat ji začali ministři zemědělství počínaje rokem 2003. Přestože v HLDS má stát polovinu akcií, smlouvu se odhodlal vypovědět až Sýkora za podpory ministra zemědělství Ivana Fuksy, uvedl deník.

Audit podle Sýkory také ukázal, že HLDS poskytovala ručení za bankovní garance soukromým firmám, které se hlásily do tendrů vypisovaných Lesy ČR - například Hanušovické lesní společnosti. "Lesy tak prostřednictvím HLDS vlastně poskytovaly záruky samy sobě," uvedl Sýkora. Společnost HLDS podle něj díky "zlaté akcii" plně ovládá její druhý poloviční vlastník František Dejnožka. Dejnožka se k věci deníku zatím nevyjádřil.

Sýkora zároveň obvinil svého předchůdce, současného náměstka ministra zemědělství Jiřího Nováka, který v roce 2007 smlouvu s HLDS prodloužil o další tři roky. Novák nařčení zásadně odmítá. "Analýza naopak ukázala, že v roce 2008 jsme díky HLDS ušetřili několik set milionů korun. Koncepci prodeje dřeva schválil zemědělský výbor sněmovny. A tehdejší právní analýzu, že smlouva s HLDS je výhodná, má pan Sýkora možná ještě na svém úřadě v šuplíku," řekl Novák.

Lesům ČR patří polovina lesů v zemi. Za prvních osm měsíců letošního roku vykázaly hrubý zisk 2,08 miliardy korun. Za stejné období loni měl podnik hrubý zisk 147 milionů korun. Nárůst zisku firma zdůvodňuje úsporami a růstem cen dříví.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (14.2 + 17.2) *

Zpět na přehled