Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stát od 2016 centrálně nakoupil za 5,85 mld. Kč, uspořil 3,1 mld.

Stát od 2016 centrálně nakoupil za 5,85 mld. Kč, uspořil 3,1 mld.

Stát od 2016 centrálně nakoupil za 5,85 mld. Kč, uspořil 3,1 mld.

13.8.2019 14:15, Zdroj: ČTK

Praha - Při centrálních nákupech stát v uplynulých třech letech koupil zboží a služby za 5,85 miliardy korun. Proti původním ceníkovým cenám tak podle ministerstva financí ušetřil za všechny roky 3,1 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy o hodnocení centrálního nákupu státu v roce 2018, kterou MF zveřejnilo na internetu.

V samotném loňském roce stát centrálně nakoupil zboží a služby za 1,2 miliardy korun, úspory podle MF činily také 1,2 miliardy korun. "Kromě schválení standardu pro kancelářské potřeby a úklidové služby došlo také k aktualizaci standardů osobních automobilů. Byly také finalizovány standardy ICT komodit pro osobní počítače, notebooky a monitory," uvádí zpráva.

Ministerstvo financí loni vystupovalo jako centrální zadavatel u dvou pilotních nadresortních veřejných zakázkách, a to na nákup xerografického papíru u šesti resortů a osobních vozidel pro deset resortů. Vedle toho MF také podle dokumentu zahájilo nadresortní nákup vozidel na alternativní pohony jako je elektřina nebo zemní plyn.

Centrální nákupy by se měly podle dřívějších plánů vztahovat na zboží a služby za téměř 13 miliard korun. To odpovídá zhruba pětině celkových provozních výdajů úřadů a téměř jednomu procentu celkového objemu výdajů státního rozpočtu.

Centralizaci nákupů se od roku 2015 věnuje skupina, která koordinuje centrální nákupy mezi úřady a ministerstvy, stanovuje uživatelské standardy a připravuje centrální veřejné zakázky. Koordinace je v informačních technologiích, automobilech a pohonných hmotách, kancelářských potřebách, energiích a správě budov a také v dopravě a ubytování. Centrálním zadavatelem v informačních technologiích je ministerstvo vnitra, zbylé oblasti spadají pod ministerstvo financí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.5 + 35.1) *

Zpět na přehled