Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 16. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stát memorandem přislíbil podporu rozvoje železničního průmyslu

Stát memorandem přislíbil podporu rozvoje železničního průmyslu

Stát memorandem přislíbil podporu rozvoje železničního průmyslu

11.4.2019 16:31, Zdroj: ČTK

Dříteč (Pardubicko) - Memorandum o rozvoji železničního průmyslu ČR, které dnes podepsali zástupci Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace a Asociace podniků českého železničního průmyslu, by mělo podpořit k přírodě šetrnější, pohodlnou a efektivní dopravu po dráze. Profitovat by z toho měli lidé, instituce i podniky. Řešit je to nutné na úrovni státu, snaha by neměla skončit jen v deklaracích Evropské unie, řekl dnes novinářům místopředseda rady Karel Havlíček.

"Memorandum vytváří rámec pro to, aby se výrazně zlepšila spolupráce mezi firmami a organizacemi, které jsou aktivní v železničním průmyslu, a státem," uvedl Havlíček. Železniční průmysl se podle něj podílí na HDP 1,3 procenta. V roce 2017 stát uzavřel obdobné Memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR.

Podle místopředsedy Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Martina Kolovratníka (ANO) memorandum podpoří ekologickou a energeticky úspornou dopravu. Do 30. září má ministerstvo průmyslu připravit akční plán, jak podpoří české firmy železničního průmyslu. Bude zahrnovat například větší ochranu tuzemských firem před nekalou konkurencí ze zahraničí, což by bylo možné dosáhnout úpravou zákona o veřejných zakázkách a požadavkem, aby mezi kritérii byl přínos pro regiony v České republice. Bude také nutné narovnat náklady na silniční a železniční dopravu, kterém jsou v neprospěch dráhy. "Třeba v Rakousku je to naopak," uvedl Kolovratník. Stát by měl také vyčlenit peníze na vybudování překladišť kontejnerů mezi železnicí a kamiony.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.6 + 10.7) *

Zpět na přehled