Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stát bude mít větší možnosti zabavit pachatelům majetek

Stát bude mít větší možnosti zabavit pachatelům majetek

Stát bude mít větší možnosti zabavit pachatelům majetek

19.1.2017 18:40, Zdroj: ČTK

Praha - Stát získá širší možnosti zabavit majetek odsouzeným pachatelům některých trestných činů. Počítá s tím novela trestního zákoníku a trestního řádu, kterou dnes odsouhlasil Senát. Rozhodl o tom vzdor výhradám bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za SZ), která neúspěšně požadovala zamítnutí předlohy.

Změny, které dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, vycházejí z evropské směrnice. Členské státy EU podle ní musejí přijmout opatření umožňující úplné nebo částečné zabavení majetku odsouzeného pachatele, pokud má soud za to, že majetek pochází z trestné činnosti. Jde například o případ, kdy je hodnota majetku neúměrná zákonnému příjmu odsouzeného.

Zabrání části majetku není podle předlohy formou trestu, ale takzvaného ochranného opatření. Umožní postihovat i majetek, který nemá přímou souvislost se souzeným trestným činem, "je-li odčerpání takového majetku potřebné z důvodu ochrany společnosti před dalším pácháním trestné činnosti a je v souladu se zásadou, že stát má odčerpat všechen majetek, který byl získán v souvislosti s trestnou činností".

Rozšířené zabavení majetku by bylo možné použít podle novely u pachatelů odsouzených například za praní špinavých peněz, přijetí úplatku, podílnictví, krádež, padělání peněz, pletichy při zadání veřejné zakázky, výrobu drog či vydírání, a za trestné činy s nejméně čtyřletou horní hranicí trestní sazby. Zabavení by se mohlo týkat i majetku, který pachatel nabyl do společného jmění manželů nebo převedl do svěřenského fondu.

Kriminální původ majetku by nemusel být prokázán nade vší pochybnost, postačila by "silná míra pravděpodobnosti". Soud by vycházel z nepoměru mezi celkovým majetkem pachatele a jeho zákonnými příjmy, nebo toho, že pachatel opakovaně páchá ziskově orientovanou trestnou činnost, má styky s kriminálníky a převádí peníze zásadně v hotovosti.

Dokazování potřebné k uložení ochranného opatření by si soud ve složitějších případech mohl podle vládní novely vyhradit do samostatného veřejného zasedání, takže by s ním nezatěžoval hlavní líčení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.1 + 39.5) *

Zpět na přehled