Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 23. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Starostové odmítají plánovanou podobu pražského okruhu

Starostové odmítají plánovanou podobu pražského okruhu

Starostové odmítají plánovanou podobu pražského okruhu

2.2.2012 17:20, Zdroj: ČTK

Jedenáctka starostů apeluje na ministerstvo dopravy, aby přehodnotilo trasu části pražského okruhu, kterou ještě zbývá postavit. V otevřeném dopise adresovaném ministru dopravy Pavlu Dobešovi (VV) navrhují, aby okruh spíše kopíroval obvod metropole a nezasahoval do území jejich městských částí. Jejich návrh je podle nich ekologicky, technicky, ale i finančně šetrnější.


Ministr dopravy Pavel Dobeš se přiklání spíše k verzi, kterou schválil magistrát hlavního města. "Nebráním se ale jednáním o jiné variantě," sdělil ČTK. Podotkl, že varianta, která počítá s obchvatem dál od Prahy, nebude plnit účel odvedení dopravy z centra města.
Alternativní trasu okruhu starostové představili na dnešní tiskové konferenci. Okruh by se podle jejich představ měl zcela vyhnout například území Černého mostu, Bohnic či Běchovic. "Často jsme vnímáni jako brzda výstavby okruhu, ale tak to úplně není. Víme, že je třeba okruh vystavět, a ulevit tak přetíženému Spořilovu, ale starou trasou by se jen problém přesunul o kus dál," řekla běchovická zastupitelka Petra Šubrtová. Spolu se starosty další diskusi o konečné podobě obchvatu prosazují i iniciátoři Petice za rozumný okruh, kterou podpořila většina z dotčených městských částí.


Autorem nové varianty okruhu je Milan Strnad, kterého starostové oslovili spolu s iniciativou Za rozumný okruh Prahy a sdružením Auto*Mat. Jeho návrh lemuje okraje metropole a z části se protíná s další variantou okruhu, kterou vypracoval Středočeský kraj a která je již zanesena v územním plánu středních Čech. Na vnější pražský obchvat tak v současné chvíli existují již celkem tři návrhy.


Podle Strnada je jeho trasa sice o 15 kilometrů delší než původní plán okruhu, který vznikl v 60. letech, ale paradoxně by mohl vyjít levněji, a to až o desítky miliard korun. "Nelze efektivně realizovat zastaralé plány, které vznikly za úplně jiných podmínek," míní projektant. Hlavní nevýhodou starého plánu je podle něj nejen propojení transitní a místní dopravy, ale také výstavba v zalidněných či chráněných oblastech, která je náročnější, a tím pádem i dražší. "Plán města počítá s tím, že jeden kilometr vyjde na 1,5 miliardy korun. Náš návrh by byl o zhruba 50 procent levnější," dodal Strnad.


Na dostavbu severozápadní části obchvatu nicméně v současné době nejsou finance. Podle nedávno schváleného rozdělení investic hlavního města magistrát počítá jen s dostavbou tunelového komplexu Blanka. Praha na něj ze svého rozpočtu vyhradila 4,84 miliardy korun. Také ministr Dobeš před časem naznačil, že nepočítá s tím, že by se s dostavbou začalo dříve než za dva roky.


Hlavní silniční síť v metropoli tvoří vnitřní Městský okruh a vnější Pražský okruh, které má propojit sedm radiál. V provozu je zhruba polovina z celkové délky obou okruhů a všech radiál. Celková délka vnějšího pražského okruhu má být přes 80 kilometrů. Dokončena je nyní jeho jižní část, tedy necelá polovina. Poslední dokončený úsek dlouhý 23 kilometrů vyšel stát na více než 18 miliard korun bez DPH.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.9 + 39.0) *

Zpět na přehled