Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Starostce Chropyně hrozí za údajné zneužití pravomoci pět let

Starostce Chropyně hrozí za údajné zneužití pravomoci pět let

Starostce Chropyně hrozí za údajné zneužití pravomoci pět let

7.2.2019 10:12, Zdroj: ČTK

Kroměříž - Okresní soud v Kroměříži se dnes začal zabývat případem chropyňské starostky Věry Sigmundové (ČSSD). Spolu s tajemníky městského úřadu Jaroslavem Kotulou a Jiřím Roseckým čelí obžalobě z nezákonného uzavírání dohod na provedení práce. Za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku jim v případě prokázání viny hrozí až pětileté vězení. Obžalovaní uvedli, že si žádného porušení zákona nejsou vědomi.

Podle státního zástupce Radima Daňhela uzavírala Sigmundová s tajemníky v letech 2015 a 2016 dohody o provedení práce na činnosti, které měla ze zákona vykonávat v rámci své funkce. Šlo především o zpracování dokumentů týkajících se strategického rozvoje města a regionu. Za to údajně pobírala peníze navíc. Celková škoda způsobená městu činí podle obžaloby 99.000 korun.

Sigmundová dnes u soudu uvedla, že nic nespáchala a cítí se nevinná. "Škodu jsem městu nezpůsobila. Byla to práce nad rámec mých povinností. Jednalo se o administrativní činnost, která nespadala do náplně práce starostky," řekla Sigmundová. Uzavírání dohod bylo podle ní vždy iniciativou tajemníka města, který také stanovoval výši odměny za odvedenou práci. Míní, že dohody na provedení různých prací uzavírali tajemníci i s předchozími starosty města.

Současný tajemník Rosecký řekl, že práce, na které s ním Sigmundová uzavřela dohodu, nespadají do funkce starostky. "Na některých úřadech tyto dokumenty zpracovávají externí firmy nebo brigádníci. Kdyby to byla firma, pravděpodobně by to bylo dražší," uvedl Rosecký. Starostku považuje za dostatečně odborně znalou, aby zadanou práci mohla splnit. Odměnu jí prý stanovil s ohledem na předchozí dohody, které se týkaly administrativních činností.

Uzavírání dohod potvrdil i bývalý tajemník Kotula. Uvedl, že starostku si pro práci vybral díky jejím zkušenostem. "Nepřišla s tím sama. Dohody jsem uzavřel s vědomím, že neporušuji žádné tehdy platné právní předpisy. Práce nekolidovaly s pracovní náplní paní starostky. Měly charakter manuálně administrativní, nespadaly do činností manažerských nebo řídicích. Práci jsem ocenil na základě dlouhodobých zkušeností v personalistice. Použil jsem i katalog prací," řekl Kotula. V mnoha městech České republiky to podle něj fungovalo podobně.

Soudce Petr Marák odročil hlavní líčení na 4. dubna, kdy bude pokračovat výpověďmi svědků. Není vyloučeno, že soud vynese rozsudek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.2 + 44.0) *

Zpět na přehled