Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Starosta Prahy 3: Na investice musíme najít peníze,nejsou rezervy

Starosta Prahy 3: Na investice musíme najít peníze,nejsou rezervy

Starosta Prahy 3: Na investice musíme najít peníze,nejsou rezervy

3.12.2018 16:50, Zdroj: ČTK

Praha - Na stamilionové investice v Praze 3, které před koncem svého působení schválilo předchozí vedení radnice, musí městská část nejprve nalézt peníze. Nemá totiž žádné rezervy, řekl v rozhovoru pro ČTK nový starosta Jiří Ptáček (TOP 09). I proto nová rada Prahy 3 v čele s Ptáčkem investice pozastavila, což kritizuje bývalá rada. Jedná se třeba o opravy panelových domů před privatizací, které jsou podle Ptáčka stále prioritou. Dalším z dotčených projektů je přestavba bývalé školy na novou budovu radnice, u níž je možné, že bude odložena.

Jedním z prvních rozhodnutí nové rady pod vedením Ptáčka bylo zrušení zadání zakázky na rekonstrukci panelových domů v Blahoslavově a Roháčově ulici za asi 173 milionů korun a další tendr za 240 milionů na přestavbu bývalé školy na Havlíčkové náměstí, kam by se přesunula část úřadu městské části. Nové vedení za to sklidilo kritiku bývalého starosty Alexandra Bellua (ODS), který kvůli tomu svolal mimořádné jednání zastupitelstva. Podle Ptáčka ale nemohlo nové vedení Prahy 3 postupovat jinak.

"Odcházející rada vyhlásila výběrové řízení na zakázky za skoro 500 milionů," uvedl Ptáček. V posledních letech podle něj navíc bývalé vedení radnice zároveň utratilo veškeré rezervy z předchozích let. "Nemyslím si, že by městská část měla zbankrotovat, ale rozhodně to není na to, aby bylo možné jen tak ledabyle rozhazovat stamiliony," řekl nový starosta.

S opravami bytových domů se podle něj stále počítá. Dodal však, že už teď je jasné, že ve výběrovém řízení byly procesní chyby, které mohly celý projekt naopak zdržet. Prověření a případné nové vypsání zakázky podle něj opravy zdrží maximálně o dva měsíce.

V případě rekonstrukce bývalé školy Ptáček principiálně souhlasí s tím, že by městská část novou budovu potřebovala. Přesunul by se tam úřad z prostor v Seifertově ulici, které by poté mohly být pronajímány. Starosta však uvedl, že není jasné, jestli se skutečně jedná o tak nutný projekt, aby za něj Praha 3 v tuto chvíli utrácela stamilionové částky.

Důležitější je podle jeho názoru například investovat do nyní neobsazených bytů, kterých má Prahy 3 zhruba tři stovky. Jejich opravy budou znamenat další investici v řádu stamilionů, která je však podle Ptáčka v souvislosti s bytovou krizí na místě. Peníze na opravy si podle něj radnice může půjčit nebo část financí získat z fondu magistrátu.

Městská část bude muset schválit rozpočet na příští rok, přičemž nové vedení se nyní seznamuje s návrhem a připravuje jeho úpravy v souladu se svým programem. Podle Ptáčka by ho zastupitelé mohli schválit v lednu. Letos má Praha 3 schválený vyrovnaný rozpočet s příjmy a výdaji 1,18 miliardy korun. Z toho zhruba 600 milionů korun je určeno na investice. V roce 2017 radnice hospodařila se schodkem 207 milionů.

Volby v Praze 3 vyhrála Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) se ziskem 22,2 procenta hlasů a deseti mandátů v 35členném zastupitelstvu. TOP 09 a STAN získaly ve volbách 21,1 procenta hlasů a devět zastupitelů, Piráti mají osm mandátů a Zelení a nezávislí tři zastupitele. Uspělo ještě hnutí ANO, které získalo pět zastupitelů. Koalici vytvořily TOP 09 a STAN, Piráti a Zelení.

Městská část má zhruba 75.000 obyvatel. Spadá pod ni Žižkov a části Vinohrad, Vysočan a Strašnic.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.0 + 16.0) *

Zpět na přehled