Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stanovisko Asociace pro veřejné zakázky k připravovanému vzniku Komory administrátorů veřejných zakázek

Stanovisko Asociace pro veřejné zakázky k připravovanému vzniku Komory administrátorů veřejných zakázek

Stanovisko Asociace pro veřejné zakázky k připravovanému vzniku Komory administrátorů veřejných zakázek

18.11.2010 12:34, Zdroj: vz24.cz

V posledních dnech se v mediích objevila informace o iniciativě některých advokátních kanceláří a jiných subjektů, jejímž cílem je vznik Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ). V souvislosti s tím vyvstaly na straně stávajících, ale i potenciálních, členů Asociace pro veřejné zakázky (AVZ) některé otázky. Výkonný výbor i Rada AVZ proto považují za nezbytné na uvedené tiskové informace krátce reagovat.

AVZ podporuje jakékoliv iniciativy, které znamenají, mimo jiné, i zvýšení kvality a odbornosti osob podílejících se na procesu zadávání veřejných zakázek. Tento cíl má AVZ ostatně zakotven od počátku svého vzniku ve svých stanovách.

Je-li záměrem KAVZ iniciovat zřízení komory v pravém slova smyslu, tzn. samosprávného subjektu zřízeného na základě zákona, pak AVZ proti takové iniciativě nic nenamítá. Pokud má stát zájem regulovat a kontrolovat činnost administrátorů veřejných zakázek prostřednictvím takové komory, AVZ je připravena se na přípravě tohoto záměru a jeho naplňování podílet.

Podle názoru vedení AVZ musí být vznik samosprávné instituce sdružující administrátory veřejných zakázek předmětem širší odborné diskuse. V rámci takové diskuse musí být kvalifikovaně vyřešeny mj. i otázky, zda a jak má být komora koncipována (zejm. z hlediska povinnosti či dobrovolnosti administrátorů ve vztahu k výkonu jejich profese), zákonné podmínky členství, práva a povinnosti. Má-li komora vůbec vzniknout, je současně nutné, aby již od počátku požívala všeobecné důvěry i prostřednictvím svých reprezentantů, kteří musí být vysoce kvalifikovaní a zcela bezúhonní.

Pokud by měl být výkon administrátorů regulován na principu dobrovolnosti a nikoliv prostřednictvím zákonem zřízené, samosprávné komory, lze pro naplnění takového záměru využít stávající AVZ. Ta má ostatně již i zpracovaný systém certifikace administrátorů, který k dosažení zamýšleného záměru může posloužit.

Autor: Asociace pro veřejné zakázky o.s.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1.8, počet hlasů: 5.


Komentáře čtenářů

Tomáš 19.11.2010 12:10

1) Je evidentní, že regulace poradců ve VZ musí přijít zákonem. Jakákoliv dobrovolnost, navíc v takto pochybných spolcích, by věci nepomohla ani za mák.

2) Obsah a forma reakce je však pro AVZ typická. Sami se dlouhodobě kontroverzním tématům vyhýbají a pak se diví, že někdo jiný koná. Neváhají ovšem ihned štěkat :)

3) Do programu a základních dokumentů AVZ jsem věci kolem autorizace a kvalifikace poradců psal na jaře 2006. Machurek & spol. na to celou dobu kašlali a raději se věnovali svému zviditelňování na konferencích. Snad nakonec pochopí, že úloha AVZ měla být jinde.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.1 + 8.7) *

Zpět na přehled