Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stanjura: Faltýnek schůzkou s Kapsch ohrozil regulérnost tendru

Stanjura: Faltýnek schůzkou s Kapsch ohrozil regulérnost tendru

Stanjura: Faltýnek schůzkou s Kapsch ohrozil regulérnost tendru

14.3.2019 13:13, Zdroj: ČTK

Praha - Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury ohrozil schůzkou se zástupcem firmy Kapsch regulérnost výběrového řízení na elektronické dálniční mýtné. Někdejší ministr dopravy Stanjura to dnes uvedl ve Sněmovně v souvislosti s podezřením, že Faltýnek tendr ovlivňoval. Faltýnkovo vysvětlování označil opakovaně za "pohádky ovčí babičky".

"Jakýkoli kontakt zadavatele nebo jeho zástupce v podobě pana Faltýnka s jedním z uchazečů by vedl zcela nemilosrdně ke zrušení soutěže pro netransparentnost a porušení zásad rovného zacházení," řekl Stanjura s poukazem na zákon o veřejných zakázkách.

Pokud by byl tendr zrušen, firma Kapsch by nejspíš získala další prodloužení smlouvy na provozování systému dálničního mýtného, uvedl Stanjura. Podle něj je otázkou, zda Faltýnek jednal vědomě nebo nevědomě.

Za "skandální a nepřijatelné chování" označil Stanjura jednání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje s Faltýnkem v době tendru. Podle Stanjury je na vládě, aby s předsedou ÚOHS, který měl garantovat férovou soutěž, něco udělal. Stanjura připomenul, že schůzku Rafaje a Faltýnka zprostředkoval radní městské části Brno-střed Jiří Švachula (ANO), který je od soboty spolu s dalšími čtyřmi obviněnými ve vazbě kvůli podezření z korupce při zakázkách na brněnské radnici.

Faltýnek ohledně své komunikace s antimonopolním úřadem poslancům řekl, že byla v souladu se zákonem. Poukázal na to, že jako poslanec může žádat úřady o vysvětlení.

V tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS nejdříve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil, v září ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.4 + 6.8) *

Zpět na přehled