Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » SSOK nesouhlasí s pokutou,kterou dostala za tendr na opravu mostu

SSOK nesouhlasí s pokutou,kterou dostala za tendr na opravu mostu

SSOK nesouhlasí s pokutou,kterou dostala za tendr na opravu mostu

2.11.2012 18:20, Zdroj: ČTK

Olomouc - Správa silnic Olomouckého kraje (SSOK) nesouhlasí s pokutou 350.000 korun, kterou jí kvůli netransparentnímu losování ve výběrovém řízení na rekonstrukci mostu ve Střeni na Olomoucku uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vedení SSOK nyní s právníky probere další postup a nevyloučilo, že proti verdiktu antimonopolního úřadu podá rozklad.

ÚOHS se případem loňského tendru na rekonstrukci mostu ve Střeni a několika dalšími výběrovými řízeními po celém Česku začal zabývat na základě podnětu policie, která upozornila na možnou manipulaci při omezování počtu zájemců o zakázku prostřednictvím elektronického losování. Ve všech případech byly na provozování losování najaty společnosti Kleris CZ nebo Inženýrské služby Hradec Králové. Podle odborného posudku pořízeného policií losovací zařízení nebylo zabezpečeno proti zmanipulování výsledků losování.

"Kladou nám za vinu, že jsme to řádně nezabezpečili, ale nechápu, jak jsme to měli udělat. V rozhodnutí (zástupci ÚOHS) citují znalce z oboru kybernetiky, který píše, že obyčejný člověk vůbec neměl šanci poznat, že program byl ovlivněný. Odpovědnosti se nezříkáme, ale zkrátka jsme neměli možnost některé věci stoprocentně zabezpečit," řekl dnes ČTK ředitel SSOK Drahomír Babnič.

Výběr dodavatele pomocí počítačového programu, za který SSOK dostala pokutu, byl podle Babniče v souladu se zákonem. "Tehdy se losovalo z klobouků a krabic, což budilo posměch, takže se začala generovat náhodná čísla pomocí počítače. Chtěli jsem ještě jednou (elektronicky) losovat, ale když se objevily informace, že to může být zmanipulované, tak jsme druhou soutěž zrušili a už jsme v tom nepokračovali. U té první zakázky jsme tuto informaci neměli," podotkl Babnič.

Rozhodnutí ÚOHS o pokutě podle Babniče důkladně prostudují právníci a vedení SSOK poté rozhodne o dalším postupu. "Minimálně se ohradíme proti výši pokuty, která je nepřiměřená. Znalec píše, že nelze dovodit, že něco bylo zmanipulováno, ale že pouze byla možnost. Skutečný čin spáchaný nebyl. Úřad ovšem říká, že nemusí čekat na jeho dokonání," upozornil Babnič, který nevyloučil ani podání rozklad.

ÚOHS v souvislosti s netransparentním losováním v osmi výběrových řízeních uložil pokuty v celkové výši 3,15 milionu korun. Pokuty mají kromě kromě Šternberka zaplatit také Povodí Vltavy, Kostelec nad Labem, Jihočeský kraj či obec Citov na Mělnicku. Někteří již podali rozklad.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.4 + 11.8) *

Zpět na přehled