Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Správní soud zrušil milionovou pokutu pro Břeclav

Správní soud zrušil milionovou pokutu pro Břeclav

Správní soud zrušil milionovou pokutu pro Břeclav

31.5.2019 11:12, Zdroj: ČTK

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil pokutu ve výši milion korun, kterou uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) městu Břeclav. Důvodem pokuty bylo to, že město neuchovalo dokumentaci k soutěži o návrh studie rekonstrukce veřejného osvětlení ve městě. ČTK to zjistila z úřední desky soudu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se tak bude případem zabývat znovu a Břeclav má šanci na vrácení pokuty, kterou už v roce 2015 musela zaplatit.

Podle zákona o veřejných zakázkách je zadavatel povinen uchovávat dokumentaci o veřejné zakázce po dobu pěti let od uzavření smlouvy. Platí to také pro soutěž o návrh, a to i v případě, že na tuto soutěž nenavazovalo zadávací řízení.

Město požadovanou dokumentaci úřadu podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje nepředložilo. Při stanovení výše pokuty vzal ÚOHS v úvahu závažnost správního deliktu a skutečnost, že chyba radnice znemožnila přezkum jejího postupu. "Svou povahou tedy jde o jeden z nejzávažnějších správních deliktů," uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Město se pokutě bránilo žalobou u Krajského soudu v Brně, zpochybnilo oprávnění ÚOHS dokumentaci vyžadovat. Soud ale rozhodnutí úřadu i jeho předsedy potvrdil. Soudce tehdy uvedl, že ač text zákona v tomto ohledu není nejšťastnější, při přihlédnutí ke správnímu řádu je zřejmé, že ÚOHS má dohled nad danou oblastí a pokud by se nedostal k dokumentaci, nemohl by kontrolovat nakládání s veřejnými prostředky.

Právník města u soudu uvedl, že město dokumentaci uschovanou má, ale ÚOHS podle něj nemá oprávnění ji vyžadovat. Teď se případ vrací na začátek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.9 + 49.7) *

Zpět na přehled