Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Správní soud uchoval RegioJetu šanci na přístup ke spisu ÚHOS

Správní soud uchoval RegioJetu šanci na přístup ke spisu ÚHOS

Správní soud uchoval RegioJetu šanci na přístup ke spisu ÚHOS

23.1.2014 15:19, Zdroj: ČTK

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) uchoval společnosti RegioJet šanci na přístup ke spisu, který vede Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli možnému zneužití dominantního postavení Českých drah (ČD) na trati Praha-Ostrava. Zamítl totiž kasační stížnost úřadu proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Dalším verdiktem NSS shodou okolností potvrdil, že RegioJet nemohl podat žalobu na ochranu proti nečinnosti úřadu, neboť není účastníkem řízení proti ČD.

Provozovatel železniční dopravy RegioJet se opakovaně domáhal práva nahlížet do spisu vedeného antimonopolním úřadem. Zdůvodňoval to ochranou vlastních práv v souvislosti s postupem ČD a zvažovanou žalobou na náhradu škody.

Úřad nahlížení do spisu neumožnil, Krajský soud v Brně tato rozhodnutí zrušil a nařídil úřadu znovu rozhodnout. Soud nesouhlasil například s tvrzením, že pokud RegioJet ještě nepodal žalobu na náhradu škody, nelze mu umožnit přístup ke spisu. Následnou kasační stížnost úřadu nyní NSS zamítl.

Podle NSS nelze jakéhokoliv podnikatele nutit, aby nejprve zkusmo podal žalobu o náhradu škody, a teprve poté ze správního spisu zjišťoval informace o výši újmy, respektive o tom, zda nějaká újma vůbec vznikla. "Výklad stěžovatele (úřadu) by nutil podnikatele podávat v podstatě formální žaloby jen proto, aby prokázali právní zájem pro nahlížení do správního spisu," uvedl předseda soudního senátu Zdeněk Kühn.

Podobný výklad podle Kühna nemá oporu v zákoně, a navíc by vytvářel zbytečné náklady spojené s přípravou žaloby a soudním poplatkem v civilním řízení. "Smyslem nahlížení do správního spisu přece může být též posouzení, zda určitou žalobu podat, či nikoliv," sdělil Kühn. Rozhodnutí NSS ale automaticky neznamená, že úřad musí RegioJetu nahlédnutí do správního spisu umožnit. Je však povinen o žádosti rozhodnout v souladu se zákonem.

Antimonopolní úřad už přibližně dva roky zkoumá, zda České dráhy na trati Praha-Ostrava nezneužily dominantní postavení, například tím, že jezdily za podnákladové ceny. Na stejnou trať vysílá své vlaky také RegioJet. "Správní řízení nadále probíhá," řekl dnes ČTK mluvčí úřadu Martin Švanda.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.2 + 11.2) *

Zpět na přehled