Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Správa služeb Praha kvůli ÚOHS zrušila tendr na odtahování aut

Správa služeb Praha kvůli ÚOHS zrušila tendr na odtahování aut

Správa služeb Praha kvůli ÚOHS zrušila tendr na odtahování aut

11.6.2010 16:54, Zdroj: ČTK

Správa služeb hlavního města Prahy zrušila tendr s předpokládanou hodnotou 420 milionů korun bez DPH, v němž hledala firmu pro odtahování vozidel na pražských komunikacích. ČTK to zjistila z informačního systému o veřejných zakázkách. Důvodem jsou výtky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle něhož měla správa vyloučit dvě nejvýhodnější nabídky z celkových tří, neboť nesplňovaly stanovené požadavky správy.

Správa vyhlásila tendr loni v dubnu. Původně v tendru zvítězila společnost Helicar, druhou nejvýhodnější nabídkou byla ta od firmy Besico Services, která již v minulosti tuto službu pro Prahu zajišťovala. Antimonopolní úřad ale v prosinci mimo jiné zrušil výběr vítězné firmy. Pokutu správě úřad neuložil, správa ale musela zaplatit 30.000 korun jako náklady řízení. Proti rozhodnutí ÚOHS se obě firmy odvolaly k předsedovi úřadu Petru Rafajovi, ten jejich rozklady ale v květnu zamítl, vyplývá z rozhodnutí zveřejněném v elektronické databázi úřadu.

Na základě výroků ÚOHS by pražské správě služeb pro hodnocení zůstala pouze jediná nabídka. "Ta však svoji nabídkovou cenou za jeden odtah značně převyšuje stávající cenu, která činí 853 korun bez DPH," uvedla správa v oznámení o zrušení zakázky. "Plnění veřejné zakázky za tuto cenu není pro zadavatele ekonomicky výhodné a z toho důvodu nelze požadovat, aby v zadávacím řízení pokračoval," uvedla dále.

Jak uvedly Hospodářské noviny (HN) loni v březnu, počet odtažených aut v Praze stoupl v letech 2006 až 2008 více než čtyřnásobně. Besico Services tehdy za každé odtažené auto inkasovala od města 1015 korun, počet odtažených aut se podle HN blížil 120.000. Smlouva mezi ní a pražskou správou služeb počítala s tím, že kvóta 120.000 odtažených aut se naplní až v roce 2011, firma to ale stihla o dva roky dříve. Zatímco v roce 2006 odtáhla 16.365 aut, o dva roky později to už bylo 71.711.

Pražský magistrát to loni v březnu vysvětloval zavedením placených parkovacích zón, v nichž mohou parkovat jen lidé, kteří v dané lokalitě bydlí. Takzvané modré zóny se týkají Prahy 1, 2, 3 a 7. "Město má na odtazích ekonomický zájem," řekl loni v březnu HN náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. Jen za rok 2008 Praha inkasovala desítky milionů korun. Nařídit odtah mohou jen městští strážníci.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (1.4 + 6.2) *

Zpět na přehled