Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 25. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Spor outletových center o smlouvy s nájemci řeší soud i ÚOHS

Spor outletových center o smlouvy s nájemci řeší soud i ÚOHS

Spor outletových center o smlouvy s nájemci řeší soud i ÚOHS

9.3.2018 11:43, Zdroj: ČTK

Praha - Spor dvou outletových center o tzv. doložky o dosahu, které zakazují obchodníkům otevírat v blízkosti další outletové prodejny, pokračuje u dalšího soudu i antimonopolního úřadu. Vrchní soud tento týden zrušil předběžné opatření vydané soudem nižšího stupně, které zakazovalo provozovateli outletového centra Fashion Arena v pražských Štěrboholích, aby tyto doložky uzavírala ve svých smlouvách s nájemci. ČTK dnes o tom informovala společnost The Prague Outlet.

"Soud dospěl k názoru, že návrh na předběžné opatření byl podán opožděně," uvedla v dnešní tiskové zprávě firma The Prague Outlet, která plánuje na jaře otevřít u letiště outletové centrum Prague The Style Outlets. Podle společnosti jsou omezující smluvní doložky protiprávní a jejich dalším používáním Fashion Arena porušuje zákon.

"Očekáváme, že protiprávnost postupu Fashion Areny potvrdí svým rozhodnutím příslušný soud v řízení o žalobě ve věci samé, kterou se domáháme uložení povinnosti zdržet se protiprávního jednání. Tuto žalobu podal The Prague Outlet počátkem letošního roku a na její projednání zatím čeká," uvedla dále firma The Prague Outlet.

Podala rovněž podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, na základě kterého již vede s provozovatelem Fashion Areny správní řízení. "Nájemci prostor v konkurenčním centru bohužel po celou dobu platnosti předběžného opatření museli čelit otevřenému tlaku našeho konkurenta, který jim systematicky hrozil vyvozením důsledků, pokud by se - v té době pod ochranou soudu - nezákonnými doložkami neřídili. Nyní, po zrušení předběžného opatření, náš konkurent svůj tlak na nájemce ještě zesílil. Fashion Arena se tak nadále snaží podle našeho názoru protiprávním způsobem těžit ze svého monopolního postavení," uvádí The Prague Outlet v prohlášení.

"Věřili jsme, že předběžné opatření bude zrušeno, neboť jde o naprosto běžnou praxi v našem segmentu napříč evropským trhem. Doložky o dosahu v nájemních smlouvách v outletových centrech jsou zde za účelem ochrany značných investic pronajímatelů," uvedla tento týden ředitelka Fashion Areny Lenka Čapková. Doložky jsou podle ní ve smlouvách s nájemci od otevření centra. Zakazují značkám otevírat outletové prodejny v rádiusu stanoveném dojezdem 60 až 90 minut.

Fashion Arena Prague Outlet v pražských Štěrboholech nabízí na ploše 25.000 metrů čtverečních 116 obchodů a sortiment více než 200 světových i domácích značek.

Otevření centra Prague The Style Outlets u letiště jeho vlastníci v posledních letech již několikrát odložili. Centrum má nabídnout postupně až 190 obchodů a 2400 parkovacích míst. Celková obchodní plocha bude 30.000 metrů čtverečních.

V budově Prague The Style Outlets mělo původně fungovat outletové centrum Galleria Moda, projekt ale zkrachoval ještě dříve, než začal. V roce 2013 centrum v rámci konkurzu koupila společnost Dreitonel, která se přejmenovala na The Prague Outlet. Další velké outletové centrum se řadu let připravuje u Benešovic na dálnici D5. V Česku fungují jen dvě velká outletová centra, kromě pražské Fashion Areny je to i Freeport Fashion Outlet v Hatích u Znojma.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.5 + 48.0) *

Zpět na přehled