Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Spor MK s Muzeem umění Olomouc vyvolal projekt SEFO

Spor MK s Muzeem umění Olomouc vyvolal projekt SEFO

Spor MK s Muzeem umění Olomouc vyvolal projekt SEFO

18.4.2019 10:47, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr událostí o sporu Muzea umění Olomouc s ministerstvem kultury (ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dnes pravděpodobně odvolal ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa):

 

21. března 2019 - Několik desítek zaměstnanců Muzea umění v Olomouci v otevřeném dopise vyzvalo ministra kultury a někdejšího olomouckého primátora Staňka (ČSSD) k okamžité rezignaci kvůli dění kolem stavby Středoevropského fóra (SEFO) v centru Olomouce, na kterou vláda letos v lednu uvolnila 600 milionů korun. Muzeum umění má už dlouho připravený projekt SEFO od architekta Jana Šépky, který vzešel z veřejné zakázky malého rozsahu na studii stavby. Ministerstvo ale z pozice zřizovatele muzea rozhodlo o architektonické soutěži. Zaměstnanci muzea obvinili Staňka z arogantního chování.

22. března 2019 - Ředitel ministerského odboru interního auditu a kontroly Miroslav Leixner řekl, že Muzeum umění Olomouc při hledání návrhu podoby nové muzejní budovy SEFO opakovaně porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek. Po letošním lednovém schválení vládního investičního programu pro kulturní instituce MK poslalo do muzea kontrolu, která prověřovala dokumentaci k projektu SEFO a podle Leixnera zjistila porušení zákona. Muzeum se v roce 2009 snažilo vypsat na projekt architektonickou soutěž, neučinilo tak ale údajně z nedostatku peněz na odměny vítězům. Pak 15. července vyhlásilo veřejnou zakázku malého rozsahu na studii SEFO.

25. března 2019 - Ministr Staněk řekl novinářům, že nevidí důvod k odstoupení z funkce, ke kterému ho vyzvalo několik desítek zaměstnanců Muzea umění v Olomouci.

3. dubna 2019 - Staněk se dohodl se zástupci Muzea umění Olomouc na přípravě architektonické soutěže na podobu nové budovy SEFO i na vypořádání závazků k projektu. Podle Staňka je při přípravě soutěže nutné komunikovat s Českou komorou architektů (ČKA), které je ze zákona svěřen dohled nad architektonickými soutěžemi.

18. dubna 2019 - Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a pravděpodobně i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Ministerstvo kultury v tiskové zprávě sdělilo, že Staněk ráno rozhodl o personálních změnách ve vedení obou institucí na základě výsledků "aktuálně skončených a probíhajících veřejnosprávních kontrol obou institucí". Ministr podle mluvčího muzea pozval Soukupa do Prahy, ředitel je ale nemocný, jel proto jeho zástupce.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.4 + 34.6) *

Zpět na přehled