Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Spor ČD se Škodou Transportation o 700 mil. Kč asi skončí smírně

Spor ČD se Škodou Transportation o 700 mil. Kč asi skončí smírně

Spor ČD se Škodou Transportation o 700 mil. Kč asi skončí smírně

22.11.2013 09:01, Zdroj: ČTK

Plzeň - Spor Českých drah s plzeňskou Škodou Transportation o penále 700 milionů korun za pozdní dodání lokomotiv zřejmě skončí smírně. Uzavře se tak asi i arbitráž u Hospodářské komory. Uvedly to deníky E15 a Mladá fronta Dnes (MfD) na základě vyjádření šéfů firem. Škoda měla dodat 20 lokomotiv do roku 2009, dráhy jich zatím dostaly jen 17. Minulé vedení ČD kritizovalo i technické vady lokomotiv, nový ředitel Dalibor Zelený ale tvrdí, že jsou ČD se stroji spokojeny.

Celková hodnota dodávky nově vyvinutých lokomotiv byla zhruba 2,6 miliardy korun, ale ČD kvůli zpoždění požadovaly smluvní penále kolem 700 milionů a Škodě strhly z plateb dalších 200 milionů. Spor poté zamířil k arbitráži. Nový generální ředitel drah Zelený ale zaujal smířlivější postoj. "Nevím, proč bychom měli vést spory s naším významným dodavatelem, české firmy bychom naopak měli podporovat," řekl E15. Mluvčí drah Radek Joklík sdělil MfD, že by ČD rády urovnaly vztahy se Škodou do konce roku.

Smír navrhuje i generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard. "Ta situace není příjemná, předpokládám, že vše skončí kompromisním řešením," uvedl v E15. Podle MfD tak sice v praxi stále běží arbitráž, ale když se obě strany dohodnou samy, tak nebudou mít arbitrážní soudci, co řešit. E15 píše, že v úvahu pravděpodobně připadá proplacení výše zmíněných 200 milionů a snížení penále. Škoda totiž tvrdí, že čtyřleté zpoždění dodávky zavinila vyšší moc v podobě zavedení nových norem pro evropskou železniční dopravu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.8 + 16.7) *

Zpět na přehled