Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Společnost HLDS se pře s Lesy ČR o program valné hromady

Společnost HLDS se pře s Lesy ČR o program valné hromady

Společnost HLDS se pře s Lesy ČR o program valné hromady

10.11.2010 07:37, Zdroj: ČTK

Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS) se pře se státním podnikem Lesy České republiky (LČR) o program mimořádné valné hromady HLDS. O svolání valné hromady požádaly LČR, ale představenstvo HLDS jim z navrženého programu vyřadilo dva klíčové body. Měly se týkat plánu firmy na příští rok a poskytování záruk za bankovní garance uchazečům o zakázky vyhlašované LČR. Valná hromada by měla být v polovině listopadu.

HLDS dnes vydala prohlášení, v němž tvrdí, že jednání o plánu a zárukách podle obchodního zákoníku ani podle stanov HLDS do působnosti valné hromady nepatří. Podle LČR je jejich žádost o svolání valné hromady v souladu se zákonem. "Podnikatelský plán patří mezi základní informace, které o sobě společnost musí svým akcionářům sdělovat," uvedl mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Polovinu HLDS vlastní Lesy ČR, druhou polovinu předseda jejího představenstva František Dejnožka. Podle Lesů ČR Dejnožka a představenstvo HLDS před Lesy ČR tají klíčové informace o podnikatelském plánu a znemožňují tak kontrolu nad padesátiprocentním podílem státu v této firmě. HLDS to odmítla s tím, že prý informace řádně a v souladu se zákony poskytuje.

Nynější jednání HLDS je podle LČR motivováno tím, že jí státní podnik už nehodlá obnovit tříletou smlouvu na prodej státního dřeva. Smlouva končí 31. prosince. Přes HLDS prodávají Lesy ČR 40 procent dřeva.

Generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora také nedávno oznámil, že státní podnik prodělal na spolupráci s HLDS za poslední tři roky téměř miliardu korun. To Dejnožka odmítl, podle něj nese za ztráty výhradní zodpovědnost Sýkora, na spolupráci s HLDS prý Lesy ČR vydělávají každým rokem více.

HLDS také podala dvě stížnosti na státní podnik Lesy ČR k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Týkají se těžby a prodeje dřeva. Lesy ČR podle HLDS údajně zneužívají své dominantní postavení na trhu a porušily zákon o veřejných zakázkách. Lesy ČR obvinění z porušování zákonů odmítají.

V polovině září Lesy ČR vyhlásily jednoroční tendry na práce a prodej dřeva ve státních lesích v roce 2011. Do soutěží o kontrakty na 108 územních jednotkách se přihlásilo 67 lesnických firem. Hodnota soutěžených prací je asi 2,44 miliardy korun. LČR nyní tendry vyhodnocují.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.2 + 22.1) *

Zpět na přehled