Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Spálené Poříčí dostalo od ÚOHS pokutu 100.000 korun

Spálené Poříčí dostalo od ÚOHS pokutu 100.000 korun

Spálené Poříčí dostalo od ÚOHS pokutu 100.000 korun

20.2.2012 14:20, Zdroj: ČTK

Spálené Poříčí na Plzeňsku dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 100.000 korun za chyby v tendru na úpravy školních budov. Pokuta je pravomocná. Město mělo původně zaplatit 150.000 korun, po odvolání ale sankci snížil předseda ÚOHS Petr Rafaj, zjistila ČTK z webu úřadu. Vedení Spáleného Poříčí s rozhodnutím úřadu souhlasí a uznává, že při výběrovém řízení použilo svůj výklad, který byl chybný.

Spálené Poříčí zakázku vypsalo v roce 2008 a rozdělilo ji na dvě části. Jedna řešila výměnu oken a parapetů, druhá nové vytápění, vzduchotechniku a zateplení stěn a stropů. V tendrech vyhrály společnosti Dřevoprogres a Silba - Elstav.

Podle závěrů antimonopolního úřadu ale ani jedna z vybraných firem nesplnila kvalifikaci v požadovaném rozsahu, což mělo vliv na výběr nejvhodnější nabídky.

Proti původnímu závěrům ÚOHS se jedna z firem odvolala. Rozklad podalo i město. Spálené Poříčí dosáhlo pouze snížení pokuty. "Byť byla výše uložené pokuty stanovena v dolní polovině její maximální možné výše, vzhledem k okolnostem případu jsem ji posoudil jako nepřiměřeně vysokou," uvedl v aktuálním rozhodnutí Rafaj.

"U firmy, která dělala zateplení, jsme požadovali, aby byla pojištěna na stavbu. Firma nám předložila příslib, že pokud získá zakázku, tak se před podpisem smlouvy pojistí. My jsme to uznali a to je špatně," řekl dnes ČTK starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. V případě druhé firmy, jež měla slovenskou a českou část a byla vlastněna jedním majitelem, měly mezi sebou části firmy smlouvu o subdodávce. "Doložily nám pojistnou smlouvu a reference na subdodavatele. To jsme také uznali, v zákoně bylo tehdy psáno jako jiný odpovídající doklad," uvedl starosta.

Podle Čížka má navíc úřad definitivní oporu v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který asi po 1,5 roce od tendru ve Spáleném Poříčí rozhodl, že se nemůže pojištění dokládat příslibem, ale pouze smlouvou nebo smlouvou o budoucí smlouvě. "Výkladem zákona je oprávněn soud, takže soud má samozřejmě pravdu. My jsme v tu dobu v tomhle výkladu zákona pochybili, měli jsme svůj výklad, který byl ale špatně," dodal Čížek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (49.8 + 35.9) *

Zpět na přehled