Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soudce v Brně dnes dostal podmínku za zneužití pravomoci

Soudce v Brně dnes dostal podmínku za zneužití pravomoci

Soudce v Brně dnes dostal podmínku za zneužití pravomoci

21.11.2018 12:30, Zdroj: ČTK

Brno - Městský soud v Brně dnes uložil za zneužití pravomoci podmíněný trest soudci Krajského soudu v Brně Janu Kozákovi. Podle obžaloby Kozák zneužil svoji pravomoc při přihlašování pohledávky do insolvenčního řízení, které nespadalo pod jeho působnost. Soudce vinu popřel, hrozilo mu pětileté vězení. Podmíněný trest dostal i advokát Martin Zvoníček, Kozáka k činu podle obžaloby přiměl. Soudce Petr Schlagmann rozsudek odůvodňuje.

Kozák chtěl podle obžaloby zařadit do insolvenčního řízení vedeného jinou soudkyní pohledávku fyzické osoby na 450.000 korun, čímž by dotyčná osoba byla podle spisu neoprávněně zvýhodněna oproti jiným. Termín pro přihlašování pohledávek do insolvenčního řízení končil 31. srpna 2016, Kozák se ale podle obžaloby spornou pohledávku snažil 7. září na podatelně soudu zařadit do běžného procesu. Podle obžaloby předstíral, že ji nalezl ve svém spisu, do kterého byla vložena omylem, a chtěl ji datovat k 31. srpnu. Podatelna to ale odmítla. O totéž se podle obžaloby snažil ještě 13. září v soudní kanceláři, úřednice ale pohledávku přinesla do podatelny, kde jí požadované datum znovu zpětně nedali.

Kozák řekl, že pochybila podatelna, která pohledávku neopatřila razítkem a takto se následně omylem ocitla u něj ve spisu. Poukázal na dvě desítky pochybení různého druhu, která podatelna podle něj udělala. Přičítá to její přetíženosti. "Podatelna je přetížená, chyby prostě dělá. Práce je bezchybně nezvládnutelná, to není obžaloba soudních úřednic, to je konstatování faktu," uvedl dnes ve své závěrečné řeči Kozák.

U soudu vypovídaly asi dvě desítky svědků, především soudních úřednic. Vesměs popisovaly, jak u krajského soudu funguje proces zpracování materiálů, které do podatelny dorazí. Nesetkaly se ale s tím, že by osobně doručené podání nebylo opatřené razítkem.

Soud Kozákovi uložil trest 15 měsíců podmíněně odložených na tři roky. Kozák je dočasně zproštěn soudcovské funkce. U Nejvyššího soudu neuspěl s návrhem přeložit proces do Prahy. Argumentoval tím, že případné odvolání ve věci by posuzoval soudce jeho krajského soudu. Podle NS ale má případné odvolání řešit Vrchní soud v Olomouci. Kozákův obhájce uvedl, že se kvůli tomu obrátil i na Ústavní soud.

U soudu s Kozákem stanul i advokát Martin Zvoníček, podle státního zastupitelství Kozáka ke zpětnému připsání pohledávky přiměl. I Zvoníček vinu popřel. Za účastenství ve formě návodu mu soud uložil roční trest podmíněně odložených na tři roky. Dostal i zákaz činnosti na 2,5 roku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.2 + 46.4) *

Zpět na přehled