Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 16. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud zprostil obžaloby ředitele benešovské policie Havránka

Soud zprostil obžaloby ředitele benešovské policie Havránka

Soud zprostil obžaloby ředitele benešovské policie Havránka

18.12.2018 10:36, Zdroj: ČTK

Praha - Městský soud v Praze dnes zprostil ředitele benešovské policie Pavla Havránka obžaloby, podle které se v letech 2009 a 2010 podílel na zmanipulování řady výběrových řízení. Osvobodil i zbylých pět obžalovaných. Podle soudu nebylo jednání obžalovaných trestným činem. Havránkovi za zneužití pravomoci hrozilo až 12 let vězení. Rozsudek není pravomocný.

Vedle Havránka čelí stíhání i někdejší vedoucí odboru správy majetku středočeských policistů Miloslav Stupka, informatik z odboru rozpočtu a účetnictví Aleš Foltýn a vedoucí oddělení materiálně-technického zajištění Vladimír Němeček. Zbývající dva jsou zástupci firem, které policisté údajně zvýhodnili na úkor jiných soutěžitelů - Tomáš Kačírek z ostravské společnosti AutoCont a Bohumil Hlouch z pražského Impromatu. Všichni obžalovaní vinu odmítají.

Obžaloba se týká tendrů z doby, kdy byl Havránek ekonomickým náměstkem šéfa středočeské policie Václava Kučery. V roce 2009 muž podle vyšetřovatelů neoprávněně vyjímal zakázky z působnosti pokynu šéfa krajského ředitelství, a umožňoval tak manipulovat jednotlivé tendry. Kupní smlouvy s předem vybranými vítězi pak podle žalobce podepsal, ačkoliv věděl, že výběrové řízení se neuskutečnilo řádně. V roce 2010 pak prý Havránek neoprávněně pověřoval prováděním zmanipulovaných tendrů Foltýna, ačkoliv věděl, že správně by se jimi měl zabývat jiný odbor.

Havránka i ostatní obviněné z řad policie údajně k trestné činnosti vedla mimo jiné snaha "stůj co stůj vyčerpat veškeré finanční prostředky ze státního rozpočtu", které mělo krajské ředitelství k dispozici. Nákup zboží - například tiskáren, tonerů nebo notebooků - byl přitom podle státního zástupce nadbytečný a nehospodárný, protože policisté měli těchto předmětů dostatek na skladě.

Podle soudkyně Kateřiny Radkovské ale nákupy zbytečné nebyly. "Svědci se shodli na tom, že stav IT techniky, stav počítačů, byl nedostatečný," řekla dnes soudkyně. "Dospěli jsme k závěru, že nákupy materiálu byly potřebné," dodala. Vycházela z výpovědí svědků i z listinných důkazů.

Podle státního zástupce způsobil Havránek státu škodu 14 milionů korun. Šéf středočeské policie však v minulosti u soudu uvedl, že krajskému ředitelství žádná škoda nevznikla. Kučera také Havránka odmítl odvolat, protože by to bylo podle něj pouhé gesto a protože každou obdobnou záležitost posuzuje individuálně.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.8 + 16.1) *

Zpět na přehled