Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 25. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud zprostil obžaloby bývalého starostu H. Brodu Kruntoráda

Soud zprostil obžaloby bývalého starostu H. Brodu Kruntoráda

Soud zprostil obžaloby bývalého starostu H. Brodu Kruntoráda

14.4.2010 14:54, Zdroj: ČTK

Pardubický soud zprostil obžaloby bývalého starostu Havlíčkova Brodu Jaroslava Kruntoráda. Byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele a pletich při veřejné soutěži a dražbě. Spolu s ním soud zprostil obžaloby dalších sedm lidí z řad zaměstnanců stavebních firem, zástupců hokejového klubu HC Rebel, úředníků a zastupitelů obžalovaných pro trestné činy pletich při veřejné soutěži a dražbě, podplácení, braní úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Žádné obvinění se nepodařilo prokázat, předseda soudu Jan Šlosar nepřipustil jako důkaz policejní odposlechy telefonických hovorů.

Obžaloba vinila Kruntoráda z toho, že manipuloval veřejnými zakázkami města ve svůj prospěch a přijímal úplatky. Kladla mu za vinu, že ovlivnil výběrové řízení na stavbu autobusového terminálu. Pochybnosti vzbudily i nájemní smlouvy na provozovatele občerstvení na koupališti, v nichž figuroval Kruntorádův syn. Sporná byla podle obžaloby také zakázka na modernizaci zimního stadionu. Zakázku získala firma, která sponzorovala tamní hokejový klub.

Rozhodující roli na výsledku procesu sehrály policejní odposlechy. Podle státní zástupkyně byly klíčovými a prakticky jedinými důkazy. Naopak obhájci tvrdili, že nic podstatného neobsahují. Soudce Šlosar je jako důkazní materiál odmítl s tím, že nebyly získány v souladu s právem a odkázal na nález Ústavního soudu z 23. května 2007. "Odposlechy byly povoleny bez relevantních indicií," uvedl Šlosar.

Ostatní důkazy podle něj neumožnily učinit závěr o vině obžalovaných, vyplývají z nich pouze náznaky toho, že některé postupy při výběrových řízeních nemusely odpovídat předpisům radnice či zákonům.

"Je třeba rovněž konstatovat, že závěr o zproštění obžaloby neznamená bez dalšího, že by se skutky nestaly a že by obžalovaní nebyli vinni, stejně tak ale není řečen ani opak. Soud činí svůj závěr na pouze na podkladě důkazů, které mohly být provedeny," uvedl Šlosar.

Město Havlíčkův Brod soudce kvůli náhradě škody odkázal na řízení v občanskoprávních věcech. Většina obžalovaných se na místě vzdala možnosti odvolání, státní zástupkyně si ponechala lhůtu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.4 + 32.7) *

Zpět na přehled