Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud zastavil stíhání tajemníka lanškrounské radnice

Soud zastavil stíhání tajemníka lanškrounské radnice

Soud zastavil stíhání tajemníka lanškrounské radnice

1.8.2019 11:32, Zdroj: ČTK

Lanškroun (Orlickoústecko) - Okresní soud v Ústí nad Orlicí zastavil trestní stíhání tajemníka lanškrounské radnice Jaroslava Brandejse. Policie jej vinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele, když novinářům potvrdil informaci, že část petičních archů volebních stran kandidujících v komunálních volbách v loňském roce zřejmě nejsou originály. Brandejs v celé věci spatřuje zneužití institutu trestního oznámení, řekl dnes novinářům.

"Soud dospěl k závěru, že obviněný poskytováním svých informací neporušil povinnost mlčenlivosti, neinformoval vědomě nepravdivě a nedostal se do rozporu s trestním zákoníkem," uvedl Brandejs.

Trestní oznámení podal lídr uskupení Demokratické fórum, jehož petiční archy pro registraci do voleb městský úřad přezkoumával. K němu se přidal další politický subjekt. Podle Brandejse po zahájení trestního stíhání na něj lidé z obou uskupení policii dodávali množství údajně kompromitujících informací včetně e-mailů z divadelního spolku, kde Brandejs působil, a jeho předešlého pracoviště. Považuje to za doklad prolomení zabezpečení elektronické pošty. Spatřuje za tím snahu o svou profesní likvidaci.

Městský úřad jako registrační místo pro komunální volby petiční archy přezkoumával a zjistil, že některé listiny jsou kopiemi. Policie je podrobila expertize, ale žádné porušení zákona neshledala, pouze administrativní pochybení, které vzniklo mimo městský úřad.

Starosta Lanškrouna Radim Vetchý (Lanškrounské fórum) považuje celou věc za součást předvolebního i povolebního boje. Podle něj by stálo za zvážení, zda by se neměla povinnost dokládat podpisové archy pro registraci uskupení do voleb z volebního zákona vyškrtnout, neboť úřad není schopen vše detailně kontrolovat.

Soud stíhání tajemníka zastavil před nařízením hlavního líčení v předběžném projednání obžaloby. Skutek, z nějž policie Brandejse vinila, není trestným činem.

Ve volbách v Lanškrouně vloni kandidovalo devět subjektů. Vyhrálo Lanškrounské fórum s devíti zastupiteli z 21, Demokratické fórum získalo tři mandáty a skončilo v opozici.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.2 + 19.6) *

Zpět na přehled