Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud zamítl žalobu společnosti Strabag, souvisela s kartelem

Soud zamítl žalobu společnosti Strabag, souvisela s kartelem

Soud zamítl žalobu společnosti Strabag, souvisela s kartelem

6.9.2016 10:51, Zdroj: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně zamítl žalobu stavební společnosti Strabag. Firma se u soudu neúspěšně bránila už ukončenému vyšetřování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z kartelu. Tvrdila, že jde o nezákonný zásah, řekla ČTK mluvčí soudu Simona Tesařová. Strabag nakonec dostal od ÚOHS pokuty ve dvou správních řízení, dohromady byly ve stovkách milionů. Vyjádření firmy se ČTK snaží získat.

Antimonopolní úřad začal Strabag vyšetřovat v polovině roku 2012 spolu s Eurovií. Postupně se kartelové řízení rozšiřovalo na více zakázek i firem. Nakonec ÚOHS případ musel rozdělit do tří správních řízení, z toho ve dvou figuroval i Strabag. Firma se u soudu bránila samotnému vyšetřování.

Podle Tesařové Strabag spatřoval nezákonný zásah v procesním postupu ÚOHS. Firma tvrdila, že ÚOHS postupuje mimo rámec správního řádu, podle ní nikdy nebylo zahájeno správního řízení. Soud s tím nesouhlasil a žalobu zamítl. Podle mluvčího ÚOHS Martina Švandy údajně nezákonný zásah v postupu ÚOHS spatřují i některé další společnosti z kartelu.

ÚOHS mezitím hlavní šást svého vyšetřování uzavřel s tím, že firmy koordinovaly svoji účast ve výběrových řízeních na stavební práce v jižních Čechách. Nejdříve uložil pokuty přes dvě miliardy korun, předseda ÚOHS Petr Rafaj následně sankce snížil na 1,66 miliardy korun. Strabag z toho měl zaplatit téměř půlmiliardy. Firma se podle úřadu účastnila i dalšího kartelu, za který padly pokuty v celkové výši 278 milionů korun. Mezi pokutovanými společnostmi jsou mimo jiné i Colas nebo brněnská OHL ŽS.

Takzvaným velkým stavebním kartelem se bude zabývat opět Krajský soud v Brně. Obrátily se na něj se žalobami všechny firmy, které pokuty dostaly. Soud zatím řešil jen některé procesní otázky. Firmy žádaly například o odkladný účinek placení pokut. Například Strabagu a Eurovii v tom soud nevyhověl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.2 + 42.0) *

Zpět na přehled