Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud zamítl žalobu města Třebíč proti pokutě 1,5 milionu od ÚOHS

Soud zamítl žalobu města Třebíč proti pokutě 1,5 milionu od ÚOHS

Soud zamítl žalobu města Třebíč proti pokutě 1,5 milionu od ÚOHS

7.3.2019 15:38, Zdroj: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně dnes zamítl žalobu třebíčské radnice proti pokutě 1,5 milionu korun, kterou dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad sankci uložil za chyby při veřejné zakázce na provozovatele městské autobusové dopravy v letech 2017-2024, kterou radnice vyhlásila v roce 2016.

Radnice dostala pokutu za to, že stanovila při výběru provozovatele městské autobusové dopravy podmínku zajištění krytého stání pro autobusy. Tuto podmínku úřad označil za diskriminační, předseda ÚOHS Petr Rafaj rozhodnutí první instance potvrdil. Do soutěže se přihlásil jediný uchazeč, původní provozovatel společnost Trado-Mad spadající pod společnost Icom Transport.

Právě oprávněnost požadavku na vybavení dodavatele krytým stáním pro autobusy byla hlavním předmětem dnešního soudního jednání.

Právní zástupce města Třebíč Tomáš Kruták uvedl, že zadavatel považuje požadavek na zastřešená stání pro autobusy za adekvátní. "Tento požadavek byl motivován selským rozumem i zkušeností zadavatele, který ví, jak to v zimě vypadá, a že je potřeba námrazu a zasněžení autobusů řešit, protože odstranění námrazy a sněhu komplikuje logistiku a návaznost spojů," uvedl Kruták.

Tento argument ale soud neuznal. Namítl, že způsobů, jakými se lze s námrazou a zasněžením autobusů vypořádat, je mnohem víc než jen zastřešená parkovací stání. "Stanovenou podmínkou došlo k omezení možných dodavatelů, kteří by jinak byli způsobilí k plnění zakázky. Volba řešení, jakým zabrání námraze a zasněžení autobusů, je na dodavateli," uvedla přísedící soudkyně Veronika Baroňová v odůvodnění rozhodnutí senátu.

Pokutu už radnice musela zaplatit, podání žaloby nemělo odkladný účinek. Proti rozsudku může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.3 + 15.0) *

Zpět na přehled