Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud zamítl žalobu krajského holdingu na exnáměstka Všetečku

Soud zamítl žalobu krajského holdingu na exnáměstka Všetečku

Soud zamítl žalobu krajského holdingu na exnáměstka Všetečku

22.5.2019 16:21, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové zamítl žalobu krajského zdravotnického holdingu na bývalého náměstka hejtmana Rostislava Všetečku. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje se domáhal náhrady škody ve výši 300.000 korun. Nárok holdingu je podle soudu promlčený. Naopak žalobce by měl zaplatit Všetečkovi soudní výlohy ve výši 47.000 korun. Rozhodnutí soudu není pravomocné, strany se mohou odvolat k pražském vrchnímu soudu.

Požadováná částka 300.000 korun je ve stejné výši jako pokuta, kterou holding dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a před šesti lety ji potvrdil brněnský krajský soud. Všetečka, který byl ve vedení kraje v éře hejtmana Pavla Bradíka (ODS), ve funkci předsedy představenstva podle žaloby způsobil krajské společnosti zdravotnický holding škody při uzavírání smluv na plnění veřejných zakázek. Chyby holdingu se týkaly tendru na nákup techniky.

"Soud vyšel ze závěru, že nárok, který žalobce uplatňoval, je promlčen," řekl soudce Jiří Kratochvíl. Běh promlčecí lhůty začal podle něj v roce 2013, když se žalobce o pokutě od UOHS dozvěděl a kdy částku vyměřenou úřadem uhradil. Navíc během dokazování krajský soud dospěl k závěru, že podaná žaloba byla nedůvodná. "Soudu tak nezbývalo nic jiného než žalobu zamítnout," uvedl Kratochvíl.

Pokuta od ÚOHS byla za to, že holding chyboval při veřejných zakázkách z let 2007 a 2008 v hodnotě 35 milionů korun. Způsob zadání zakázek podle antimonopolního úřadu omezil soutěžní prostředí. V rozporu se zákonem holding rozdělil zakázky do samostatných smluv tak, že žádná z nich nepřesahovala limit dva miliony korun, do nějž zadavatelé nemusejí vypisovat výběrové řízení. Zakázky se týkaly například ultrazvukových přístrojů, hematologických analyzátorů a další zdravotnické techniky. Antimonopolní úřad našel pochybení v šesti zakázkách. Holding v minulosti označil pokutu za nepřiměřenou, společnost ji v roce 2013 zaplatila.

Všetečka není v souvislosti s působením v holdingu u soudu poprvé. Hradecký krajský soud v listopadu Všetečku pravomocným verdiktem zprostil obžaloby, která se týkala smlouvy na nákup rentgenů pro nemocnice hradeckého kraje, již Všetečka podepsal v roce 2008. Obžalovaný byl z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.4 + 32.6) *

Zpět na přehled