Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 21. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud začal řešit kauzu zmanipulovaných tendrů pošty

Soud začal řešit kauzu zmanipulovaných tendrů pošty

Soud začal řešit kauzu zmanipulovaných tendrů pošty

31.10.2017 15:06, Zdroj: ČTK

Praha - Někdejší náměstek generálního ředitele České pošty Richard Soldán odmítl obžalobu, podle které pomáhal manipulovat tendry týkající se zadávání malých stavebních zakázek. Spis o něm tvrdí, že jako úplatek přijal notebook, což rovněž odmítl. Případem se dnes začal zabývat pražský městský soud, před kterým stanulo pět bývalých manažerů pošty, pět zástupců firem a tři společnosti. Kauza se týká také tendru na dodávky náhradních dílů a pneumatik, kvůli čemuž je před soudem hustopečská firma Agrotec ze svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Manažer této firmy Pavel Richter odmítl před soudem vypovídat.

První část obžaloby se týká pěti zakázek na úpravy interiérů pošt nebo modernizace přepážek na pobočkách v různých místech Česka, které byly vypsány mezi roky 2012 a 2014. Někdejší zástupce generálního ředitele ČP Soldán, ředitel odboru investic Jiří Bílek, ředitel nákupu a zásobování Jiří Kouba a referentka odboru přípravy veřejných zakázek Renata Jakubcová podle spisu umožnili, aby tendr získaly předem domluvené firmy. Jejich zástupci měli od manažerů pošty informace o tendrech, a mohli tak upravovat nabídky podle konkurence, aby byly výhodnější a ve výběrovém řízení uspěly.

V některých případech se stalo, že do tendru přišla lepší nabídka než od firmy, kterou preferovali manažeři pošty. Zástupci firem pak dostali informace, jak by měli zakázku zlevnit, jelikož ve výběrové komisi seděla Jakubcová. Cenu následně upravili a v dalším kole výběru firma obvykle zvítězila. V dalším případě nakonec firmy z tendru po dohodě s očekávaným vítězem odstoupily. Obžaloba v souvislosti s těmito zakázkami zaznamenala například úplatek 180.000 korun, který podle spisu získal Kouba.

Za jinou zakázku zase dostal Soldán notebook za 20.000 korun. Paradoxní na tomto úplatku, který se týkal výměny oken na poště ve Znojmě, je, že firma o zakázku nakonec přišla, protože tehdejší protimafiánský útvar spustil zatýkání.

"Obvinění plně odmítám," řekl Soldán. K údajnému úplatku uvedl, že šlo o vánoční dárek od obchodního partnera, jelikož nechtěl, aby dostal například lahev alkoholu. "Těch jsem měl dost. Notebook byl dárek pro dceru, kdybych ho nedostal, tak bych jí ho koupil," zdůraznil Soldán. Jeho tvrzení se snažil potvrdit další obžalovaný, jednatel stavební firmy Radekov Antonín Hadač. "Byl to dárek ke konci roku," uvedl Hadač, který také vinu odmítl.

S obžalobou nesouhlasí také Jakubcová. "Nejsem si vědoma ničeho trestněprávního. Vždy jsem řádně plnila své pracovní povinnosti," uvedla Jakubcová. Jako spolupracující obviněný v případu vystupuje Martin Sirotek, který podle obžaloby udělal některé tendry levněji, než dopadla soutěž. O rozdíl v ceně se pak podle něj dělili někteří manažeři pošty a majitel vítězné stavební firmy Ervín Kolárovský, který však podle obžaloby Sirotka nechal, aby to udělal levněji. Kolárovský však vinu odmítl.

Druhá část obžaloby se týká manažera Agrotecu Richtera a někdejšího ředitele poštovní sekce řízení dopravy České pošty Patrika Zeithamla, který podle spisu zařídil, aby pneumatiky dodával Agrotec. Obžaloba tvrdí, že to udělal tak, že se mu podařilo zrušit soutěž, ve které firma neuspěla. Pneumatiky pak Agrotec dodával na základě staré smlouvy z roku 2004. V letech 2012 až 2014 pošta takovým způsobem od Agrotecu podle obžaloby koupila 12.512 pneumatik za více než 34 milionů korun v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Podle obžaloby tím poště vznikla škoda přes 2,5 milionu korun.

Bez zadávacího řízení podle obžaloby pošta nakupovala v roce 2012 a 2013 také náhradní díly do aut. Od Agrotecu v tomto období podle spisu nakoupila díly za téměř 17 milionů korun. Společnost vinu dlouhodobě odmítá.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.9 + 27.8) *

Zpět na přehled