Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud začal řešit kauzu tzv. poslaneckých trafik

Soud začal řešit kauzu tzv. poslaneckých trafik

Soud začal řešit kauzu tzv. poslaneckých trafik

15.12.2016 10:08, Zdroj: ČTK

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 dnes začal řešit další z kauz kolem Jany Nečasové (dříve Nagyové), která se týká tzv. poslaneckých trafik. Za podplácení poslanců funkcemi čelí obžalobě i bývalý premiér Petr Nečas či někdejší vysoce postavený státní úředník Roman Boček. Nečasovi s Bočkem hrozí až šest let vězení. Nečasovou žalobci navíc obvinili z krácení daní z luxusních darů, za což jí hrozí až osm let vězení.

Nečas s manželkou i Boček obžalobu dlouhodobě odmítají. K dnešnímu zahájení soudu přišli všichni.

Případ trafik je jednou z kauz kolem Nagyové, které v roce 2013 vedly k pádu Nečasova kabinetu. Kauza začala o rok dříve, kdy se vládní koalici nepodařilo ve Sněmovně zvrátit senátní veto balíčku daňových změn. Spolu s opozicí hlasovalo proti i šest poslanců ODS, mezi nimi Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Později ale složili poslanecké mandáty, čímž umožnili schválení balíčku. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách.

Nečasová a Boček byli podle obžaloby při vyjednáváních s poslanci prostředníky tehdejšího premiéra, scházeli se s nimi na různých místech, zejména hotelech v Praze. "Jednání neměla charakter politických dohod, ale cílem byl osobní prospěch poslanců," uvedl při čtení obžaloby státní zástupce Martin Brzobohatý. Podplácení poslanců podle žalobce spočívalo v tom, že dostali slib na lukrativní posty, který přijali, a později místa získali.

Původně byli stíháni i tři bývalí poslanci, v jejich případě ale zasáhl v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Stát se jim za stíhání a vazbu veřejně omluvil.

Nečasová čelí obžalobě také kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala darovací daň za 31 dárků, mezi něž patřily mimo jiné drahé kabelky nebo luxusní dárky zakoupené zejména v Pařížské ulici v centru metropole. Jako šéfka premiérova kabinetu dostávala dary od vlivných podnikatelů a manažerů. Cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činí 736.000 korun.

Případ řeší soudkyně Helena Králová, která měla na starosti i kauzu zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) ke sledování tehdejší manželky premiéra Nečase. Spolu s Nečasovou byli obžalováni i bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a bývalý zpravodajec VZ Jan Pohůnek. Soudkyně jim nejprve udělila trestním příkazem podmínku. Po podaném odporu všechny zprostila obžaloby. Rozsudek jí však vrátil pražský městský soud. Soudkyně při druhém procesu opět všechny obžaloby zprostila. Nyní se čeká na odvolací řízení u pražského městského soudu.

V souvislosti s Nečasovou soudy řeší ještě případ, který se týká možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby z března 2012. Kromě Nečasové v kauze figuruje lobbista Ivo Rittig, jeho obchodní partner Tomáš Jindra a právník David Michal.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.7 + 14.9) *

Zpět na přehled