Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud začal řešit Bártovy výroky o napojení "kmotra" Bendy na ŘSD

Soud začal řešit Bártovy výroky o napojení "kmotra" Bendy na ŘSD

Soud začal řešit Bártovy výroky o napojení "kmotra" Bendy na ŘSD

18.8.2011 16:38, Zdroj: ČTK

Městský soud v Praze se dnes začal zabývat žalobou šéfa teplické ČSSD Petra Bendy na bývalého ministra dopravy a nynějšího předsedu poslanců VV Víta Bártu a ministerstvo dopravy. Benda se domáhá 100.000 korun a omluvy kvůli slovům, která Bárta pronesl v lednu v Otázkách Václava Moravce (OVM). Exministr tehdy Bendu označil za "slavného kmotra" ČSSD, který řídí vedení ústeckého Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podezřelého z krytí nelegální činnosti firem. Podle Bendy šlo o lež. Bártův právník žalobu odmítl, trvá ale na pravdivosti exministrových slov. Jednání bylo odročeno na 6. října.

Bárta v OVM uvedl, že z výsledků auditu ministerstva dopravy vyplývá, že někteří manažeři ŘSD kryjí nelegální činnost stavebních firem. To se podle jeho tehdejších slov týkalo nejvíc Ústeckého kraje, kde prý bylo navíc podezření, že vedení ŘSD řídí "slavní kmotři ODS a sociální demokracie" - podnikatel Patrik Oulický a Benda. Poté podle Bendy tvrzení zopakoval pro Českou televizi (ČT) a Novu a dodal, že "konkrétní manažeři čerpají určité benefity" pocházející z okruhu Bendy a Oulického.

Bártova slova se pak podle žaloby objevila ve většině hromadných sdělovacích prostředků. Exministrovy výroky přitom podle Bendy nejsou pravdivé a zasahují do jeho cti, důstojnosti a dobré pověsti. Měly prý také negativní vliv na jeho obchodní a politickou činnost i soukromý život. Benda původně požadoval finanční satisfakci milion korun, jeho právník Pavel Hrtús ČTK řekl, že svůj požadavek přehodnotil a snížil na desetinu. Vedle toho chce od Bárty, případně ministerstva dopravy, také omluvu - soukromou i prostřednictvím médií.

Bártův právní zástupce Oldřich Chudoba dnes namítl, že Benda neměl žalovat jeho klienta, ale pouze ministerstvo dopravy, protože svá slova pronesl jako šéf úřadu a odvolával se na jeho dokumenty. Podobnou námitku vyslovila právnička ministerstva s tím, že žaloba by měla směřovat pouze na Bártu. "Máme za to, že pan doktor (Bárta) nevystupoval jménem ministerstva dopravy, neboť hodnotil celkové společenské dění ze svého hlediska," uvedla. Hrtús již předtím řekl, že žaloba směřuje především na Bártu, ale z "procesní opatrnosti" i na ministerstvo, kdyby soud uznal, že Bárta svá slova pronesl jako ministr a odpovědným je úřad.

Chudoba označil žalobu za neodůvodněnou, s právničkou ministerstva mají za to, že Bártovy výroky byly neurčité a nemohly Bendu poškodit. Chudoba namítl, že výraz kmotr v souvislosti s Bendou nepoužil poprvé Bárta, ale již předtím jej takto nazvala média. Předložil kvůli tomu soudu jako důkaz řadu článků zveřejněných před vysíláním OVM. Některé z nich připomněly, že Benda je kmotrem Margarity, dcery expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Soudce Tomáš Novosad k tomu s úsměvem podotkl, že Benda nepochybně kmotrem je, není si však jist, zda to Bárta v OVM myslel zrovna takto.

V žalobě stojí, že Bárta v pořadu ČT Bendu nepřímo obvinil i z možného vlivu na Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Chudoba k tomu řekl, že výtce nerozumí, protože v této souvislosti Bendovo jméno nepadlo.

Žaloba interpretuje Bártova slova i tak, že Benda prostřednictvím svých vazeb na manažery ŘSD kryje nelegální kroky stavebních společností, z čehož má plynout finanční odměna jemu i ČSSD. Chudoba podotkl, že i žaloba uznává, že teze o financování Bendy s Oulickým byla dotazem Moravce na Bártu. Jeho klient na to podle žaloby odpověděl, že "bezesporu se zdá, že určité ekonomické výhody tam tímto směrem mohou být". Podle Chudoby šlo o neurčitou odpověď a není jasné, jak by se Bendy mohla dotknout.

Následující vyjádření pro ČT a Novu byla podle Bártova právníka vytržena z kontextu. Benda, jako veřejně známá osoba, musí navíc podle Chudoby snést větší míru kritiky než běžný člověk. Žaloba naopak tvrdí, že výroky hranice přípustné kritiky překročily.

Chudoba zároveň trvá na tom, že Bártova slova měla pravdivý základ. Navrhl proto výslech několika lidí. Jde například o místopředsedu VV a teplického zastupitele Tomáše Jarolíma, Zdeňka Maříka z chomutovské správy ŘSD nebo poslance Jaroslava Foldynu (ČSSD).

Novosad dnes po vyslechnutí vyjádření všech tří právních zástupců provedl především listinné důkazy, hlavně nejrůznější novinové či internetové stránky. Nechal přehrát i záznam OVM. Jednání pak odročil, chce předvolat svědky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.4 + 33.9) *

Zpět na přehled