Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud vynese v jízdenkové kauze rozsudek nad Rittigem či Dvořákem

Soud vynese v jízdenkové kauze rozsudek nad Rittigem či Dvořákem

Soud vynese v jízdenkové kauze rozsudek nad Rittigem či Dvořákem

16.5.2019 14:15, Zdroj: ČTK

Praha - Lobbista Ivo Rittig, někdejší šéf pražského dopravního podniku (DPP) Martin Dvořák a dalších 15 obžalovaných lidí se v pátek dozví, zda je soud pokládá za viníky v tzv. jízdenkové kauze. Předseda soudního senátu Petr Hovorka odhadl, že vyhlášení rozsudku a jeho odůvodnění zabere několik hodin. Části obviněných včetně Dvořáka hrozí za zpronevěru téměř půl miliardy korun z DPP a za zjednání výhod při zadávání tendrů až desetileté vězení. Rittigovi může soud uložit maximálně osmiletý trest za praní špinavých peněz.

Verdikt v rozsáhlé kauze přednese Hovorka v největší jednací síni pražského městského soudu. Nikdo z obviněných si jej nemusí přijít vyslechnout osobně. "Je čistě na obžalovaných, zda se vyhlášení rozsudku zúčastní. Všichni totiž už dříve požádali o konání hlavního líčení v jejich nepřítomnosti," sdělila dnes ČTK mluvčí soudu Markéta Puci. Hovorkův senát obžalobu veřejně projednává od loňského října, hlavní líčení zabralo několik desítek dní.

Kauza DPP má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Dopravní podnik v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.

Státní zástupce Adam Borgula požaduje pro většinu obviněných včetně Rittiga a Dvořáka pětileté tresty vězení a peněžité tresty ve výši pěti nebo deseti milionů korun. Spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisku by soud podle něj neměl trestat. Borgula je přesvědčený, že vinu všech obžalovaných se podařilo plně prokázat, a to navzdory tomu, že soudce nevyhověl všem jeho důkazním návrhům včetně přehrání Rittigových odposlechů.

V první větvi kauzy viní obžaloba vedle Dvořáka i dva další bývalé zaměstnance DPP - ekonomického ředitele Ivo Štiku a šéfa služeb Tomáše Petanu. Dále jednatele firmy Cross Point Pavla Švarce, Jana Janků z papírny Neograph a Petera Kmetě z karibské firmy Cokeville Assets. Původně čelili obvinění i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, ani jeden z nich se ale soudu nedožil.

V druhé větvi případu jsou vedle Švarce, Janků a Kmetě obžalováni z legalizace výnosů z trestné činnosti Rittig, jeho údajná spojka v DPP Jan Valtr a jeho právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková. Skupinu uzavírají Kubiska, Petr Michal a Jana Šádková z účetní firmy Peskim, advokát Aleš Rozehnal se svým společníkem z firmy Kyrenia Ferdinandem Überallem a Dvořákova matka Marie, která si podle obžaloby pořídila z vyvedených peněz dům na Madeiře.

Všichni obvinění kromě Kubisky vinu popírají. Rittig uvedl, že obžaloba je plná lží a výmyslů a že s DPP, natož s jeho tunelováním, neměl nic společného. Dvořák zdůraznil, že nikdy nezasahoval do výběrových řízení. Oba muži také shodně tvrdí, že se státnímu zástupci nepodařilo dokázat vznik škody.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.0 + 44.7) *

Zpět na přehled