Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 25. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud v U. Hradišti odročil hlavní líčení se třemi policisty

Soud v U. Hradišti odročil hlavní líčení se třemi policisty

Soud v U. Hradišti odročil hlavní líčení se třemi policisty

10.1.2019 14:04, Zdroj: ČTK

Uherské Hradiště - Okresní soud v Uherském Hradišti dnes odročil hlavní líčení v případu tří policistů obžalovaných kvůli tomu, že neoprávněně připoutali opilou výtržnici k mříži cely. Událost se stala v únoru 2016 na policejní služebně v Uherském Hradišti. Muži jakékoli protiprávní jednání odmítají. Za zneužití pravomoci jim hrozí až pětileté vězení. Obžalovaný Miroslav Vaněk poté, co byl na základě kauzy propuštěn od policie, podal žádost o návrat do služby. Policejní prezidium však věc zatím neprojednalo, soudce Jiří Přibyl proto hlavní líčení odročil na březen.

Pro pokračování trestního řízení je podle Přibyla nezbytné vědět, zda je Vaněk stále policistou, nebo ne. Další z obžalovaných, Ondřej Paška, se po svém propuštění vrátil k policii loni v prosinci. Poslední z obžalovaných, Jakub Vychodil, po odchodu od policie pracuje v soukromém sektoru.

Policisté podle obžaloby ženu zadrželi, když v panelovém domě ničila výtahové dveře. V dechu měla přes dvě promile alkoholu. Následně ji na služebně na 11 minut připoutali pouty s rukama nahoře k mřížím. Státní zástupce Leo Foltýn označil zákrok policistů za neadekvátní a vůči zadržené ponižující. Podle něj byl v rozporu se zákonem i morálními zásadami.

Žena už dříve řekla, že se cítila bezmocná a ponížená. Všichni tři obžalovaní však porušení zákona odmítli. Uvedli, že ženu připoutali, aby si kopáním a údery do mříží neublížila. Soud má k dispozici videozáznam, který celý incident zachycuje.

Už v dubnu 2017 uložil okresní soud Paškovi s Vychodilem roční trest podmíněně odložený na jeden rok, Vaňkovi rok a půl s odkladem na dva roky. Uznal trojici vinnou ze zneužití pravomoci úřední osoby, Vaňka i z porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby. Jeho verdikt potvrdil loni v lednu odvolací soud. Muži však následně uspěli se svým dovoláním u Nejvyššího soudu, který loni v září rozsudky okresního i krajského soudu zrušil a vrátil věc zpět k soudu prvního stupně.

Zmocněnkyně poškozené Zuzana Candigliota však dnes u hlavního líčení uvedla, že bylo u Nejvyššího soudu porušeno právo její klientky na spravedlivý proces. "Nebylo jí doručeno dovolání a nemohla se k němu vyjádřit," řekla zmocněnkyně.

Soudce hlavní líčení v případu odročil na 14. března, kdy bude pokračovat dokazování. Zároveň hodlá posečkat na rozhodnutí ve věci Vaňkova služebního poměru u policie, které by mělo padnout ještě v lednu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.9 + 8.7) *

Zpět na přehled