Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud v Ostravě poslal do vazby Fuksu, Bočka a Tluchoře

Soud v Ostravě poslal do vazby Fuksu, Bočka a Tluchoře

Soud v Ostravě poslal do vazby Fuksu, Bočka a Tluchoře

15.6.2013 14:03, Zdroj: ČTK

Ostrava - Okresní soud v Ostravě dnes poslal do vazby exministra zemědělství za ODS Ivana Fuksu, jeho bývalého náměstka Romana Bočka a bývalého předsedu poslanců ODS Petra Tluchoře. Policie je viní z korupce a obává se, že na svobodě by mohli ovlivňovat svědky. O osudu dalších čtyř obviněných v kauze kolem šéfky premiérova kabinetu včetně samotné Jany Nagyové rozhodne soud ještě dnes.

Exministr zemědělství Fuksa je spolu s dvojicí dalších někdejších rebelujících poslanců ODS Petrem Tluchořem a Markem Šnajdrem obviněn z toho, že se vzdal mandátu za nabídku výhod. Boček se prý na korumpování poslanců podílel.

Šnajdr byl kvůli svému pobytu v zahraničí obviněn později než ostatní ze skupiny, a to v pátek. O tom, zda rovněž skončí ve vazbě, se tak pravděpodobně nebude rozhodovat dnes, ačkoliv jeho právník Lukáš Trojan k ostravskému soudu dorazil. "Prozatím jsem nebyl o termínu vazebního zasedání vyrozuměn a ani mi není známo, zda byl návrh (na vzetí do vazby) podán," napsal ČTK.

Bočkův advokát Filip Seifert novinářům řekl, že důvodem vazebního rozhodnutí soudu je obava z ovlivňování několika svědků a spoluobviněných. Jeho klient s obviněním zásadně nesouhlasí, dělal prý pouze politickou práci. "Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali stížnost, kterou budeme odůvodňovat. Stejně tak jsme podali stížnost proti usnesení o vzetí do vazby," řekl právník.

V Tluchořově případu jsou důvody vazby stejné jako u Bočka, o bývalém poslanci soudce rozhodoval nejdéle. Původně se předpokládalo, že poslední obviněný přijde na řadu ve 14:00. Nyní má soud zhruba dvouhodinové zpoždění.

Tluchoř podle svého advokáta Marka Nespaly nerozumí předmětu obvinění. Jde o delikátní právní problém, který určitě skončí u soudů nejvyšších stupňů, řekl Nespala. "Aby politici věděli, pokud převezmou politickou funkci, co můžou a co nemůžou, protože prozatím si mysleli, že jednání o těchto věcech je zcela normální," dodal.

Rozhodnutí o vazbě, zejména pokud jde o Nagyovou, nejspíš ovlivní politický osud premiéra Petra Nečase (ODS). Na výsledek dnešního rozhodnutí soudu čekají koaliční partneři i někteří členové ODS, kteří zatím předsedu vlády podporovali. Prezident Miloš Zeman dnes nepřímo řekl, že Nečasova vláda by neměla pokračovat. Vznesená obvinění pokládá za velmi závažná.

Nečasova pravá ruka Nagyová čelí v případu, který se týká kauzy tří někdejších rebelů za ODS, obvinění z podplácení. Kromě toho je ale obviněna i z organizování zneužití pravomoci úřední osoby, protože údajně kvůli soukromému zájmu nechala vojenské zpravodajce sledovat trojici osob, mezi nimiž byla i premiérova manželka Radka.

Advokát Nagyové dnes ČTK řekl, že se jeho klientka po zadržení policií cítí špatně, věří prý ale, že se vše vysvětlí. Připustila, že možná pochybila, rozhodně ale odmítla, že by se podílela na trestné činnosti.

Obviněni jsou také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda a další ze zpravodajců Jan Pohůnek. Podle Kovandova právníka jeho klient věřil, že při sledování jednal v zájmu České republiky.

Celkem policie zadržela devět lidí. Obvinění vyšetřovatelé předali osmi ze zadržených, obviněn nebyl jen šéf úřadu vlády Lubomír Poul.

Při 31 prohlídkách domů a nebytových prostor v posledních dnech zajistili policisté 120 až 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Získali prý i cenné materiály, které budou prověřovat v příštích měsících. Rok a půl trvající vyšetřování dozoruje od počátku Vrchní státní zastupitelství v Olomouci namísto Prahy, protože existovalo podezření, že se na trestné činnosti podílel také tehdejší žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.4 + 10.2) *

Zpět na přehled