Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud v kauze Ratha vyslýchá svědky a čte smlouvy k Buštěhradu

Soud v kauze Ratha vyslýchá svědky a čte smlouvy k Buštěhradu

Soud v kauze Ratha vyslýchá svědky a čte smlouvy k Buštěhradu

25.2.2014 11:39, Zdroj: ČTK

Praha - Krajský soud v Praze dnes pokračuje v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) výslechem svědků a čtením dokumentů. Hlavní líčení mělo v lednu týden přestávku, protože jeden z členů soudního senátu onemocněl. Pokračovat se dnes mělo od rána výslechem svědka, který se ale omluvil. Soudce Robert Pacovský se proto věnoval nejdřív listinným důkazům.

Šlo zejména o projektovou dokumentaci k opravě zámku v Buštěhradu, kterou podle obžaloby provázela korupce. Dalšími údajně ovlivněnými projekty byly podle státního zástupce modernizace nemocnic.

Poté vypovídala svědkyně, která měla na starost kontrolu výkazů výměr u buštěhradského projektu. Nikoho z obžalovaných prý osobně nezná a zabývala se pouze listinami.

Rath obvinění odmítá. Soudu dnes řekl, že přečtené dokumenty dokazují, že tendr nebylo možné ovlivnit. Exposlanec se podobně vyjadřoval již dříve. Podle něj byly obchodní soutěže pod vícenásobnou kontrolou. Hovořil také o cenách zakázek, které prý byly již ve smlouvách zadané jako "maximálně přípustné", a nebylo je tedy dále možné ovlivňovat.

K soudu dnes přišli také exšéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel Petr Kott, který působil jako náměstek krajských nemocnic. Obžaloba je označuje jako organizátory korupce. Rath se s nimi prý dělil o úplatky.

Trojice byla do loňského podzimu ve vazbě, soud je postupně pustil na svobodu. Museli odevzdat cestovní doklady, protože údajně hrozí jejich útěk. Soud jim nedávno zmírnil docházku k soudu, aby se mohli věnovat své práci. Jsou lékaři a působí v nemocnicích, Rath má soukromou praxi.

Docházku k soudu musí dodržet podnikatelka Ivana Salačová, která se jako jediná z 11 obžalovaných přiznala ke korupci a státní zástupce pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. Podmínkou mimo jiné je, že musí chodit k hlavnímu líčení a potvrzovat své dřívější výpovědi. Výjimkou jsou dny, kdy potřebuje k lékaři.

Projednání, které začalo loni v srpnu, je zatím naplánované na několik týdnů do května. Podle informací ČTK lze předpokládat, že hlavní líčení bude pokračovat, protože advokáti žádají výslechy dalších svědků a zřejmě i znalecké posudky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.3 + 33.4) *

Zpět na přehled