Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud v Brně znovu řešil smlouvu mezi Prostějovem a Manthellanem

Soud v Brně znovu řešil smlouvu mezi Prostějovem a Manthellanem

Soud v Brně znovu řešil smlouvu mezi Prostějovem a Manthellanem

15.1.2019 15:31, Zdroj: ČTK

Brno - Odvolací soud v Brně se po dvou a půl letech znovu zabýval žalobou na zneplatnění smlouvy mezi prostějovskou radnicí s firmou Manthellan o plánované výstavbě obchodního domu Galerie Prostějov v centru města. Zrušení smlouvy se žalobou domáhá společnost Prior-obchodní domy. Jako neplatnou smlouvu už dříve označil prostějovský soud, odvolací krajský soud žalobu zamítl. Po dovolání k Nejvyššímu soudu ale krajský soud žalobu řeší znovu. Dnes zazněly závěrečné návrhy, rozhodnutí má soud vyhlásit 22. ledna.

Vedení firmy Prior-obchodní domy v žalobě poukazuje na rozpor mezi podmínkami výběrového řízení na stavbu obchodního centra a následnou smlouvou s firmou Manthellan, která tendr vyhrála. Zatímco v podmínkách výběrového řízení byl závazek, že investice bude zahrnovat také stavbu společenského centra nejméně pro 500 lidí, tak v uzavřené smlouvě se společností Manthellan už o tom není zmínka. Podle firmy Prior-obchodní domy proto uchazeči o tento projekt neměli rovné podmínky.

"Šlo o výrazné odchýlení obsahu smlouvy od vyhlášeného záměru, což způsobuje absolutní neplatnost smlouvy. Pokud bychom věděli, že kulturní sál není dogma a závazný pro výběrové řízení, učinili bychom jiný návrh," uvedl v závěrečné řeči za žalobce Libor Konečný.

Právní zástupce firmy Manthellan Vladimír Polách označil žalobu za šikanózní. Řekl, že pokud by nebylo tohoto sporu, projekt by mohl být už dávno hotový.

Okresní soud dal roce 2015 firmě Prior-obchodní domy za pravdu a rozhodl, že smlouva o smlouvě budoucí z roku 2010 mezi Manthellanem a městem je neplatná. Proti verdiktu se tehdy odvolala radnice i společnost Manthellan. Krajský soud pak o rok později žalobu zamítl, proti čemuž navrhovatelská společnost podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Nejvyšší soud následně rozsudek krajského soudu zrušil a věc soudu vrátil do fáze odvolání.

Prostějovská radnice se proti rozsudku prostějovského soudu také odvolala, na odvolání ale nyní podle právní zástupkyně Ivany Hučínové netrvá. Radnice původně tvrdila, že smlouva o smlouvě budoucí je v pořádku, na začátku loňského roku ale názor změnila poté, co si u advokátní kanceláře nechala zpracovat právní rozbor. Prostějovský soud jí následně dal zapravdu ohledně nájemní smlouvy na městské pozemky mezi radnicí a Manthellanem. Radnice žalobou požadovala vyklizení dotčených pozemků, prostějovský soud smlouvu na podzim 2018 zneplatnil. Ani tento rozsudek ale není pravomocný.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.8 + 33.9) *

Zpět na přehled