Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud uložil Nagyové v kauze Vojenského zpravodajství podmínku

Soud uložil Nagyové v kauze Vojenského zpravodajství podmínku

Soud uložil Nagyové v kauze Vojenského zpravodajství podmínku

30.6.2014 17:15, Zdroj: ČTK

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 uznal Janu Nečasovou, dříve Nagyovou vinnou ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Po předběžném projednání obžaloby ji v neveřejném jednání minulý týden v pátek udělil roční podmínku. ČTK to dnes řekl olomoucký státní zástupce Pavel Komár. Žalobci podle něj proti rozhodnutí podají odpor, a v případu proto bude nařízeno hlavní líčení.

Součástí rozhodnutí je také zastavení trestního stíhání zpravodajce Jana Pohůnka. Případy zbylých dvou obžalovaných v kauze, šéfů VZ Ondreje Páleníka a Milana Kovandy soud postoupil k vyřešení ministerstvu obrany. Komár uvedl, že páteční rozhodnutí soudkyně Heleny Králové dostalo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci do datové schránky dnes.

Podle Komára vydala soudkyně trestní příkaz u bývalé šéfky kanceláře expremiéra Petra Nečase Jany Nečasové, dříve Nagyové kvůli zneužití pravomoci. Je to roční podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Dostala také zákaz pracovat ve státní správě. Žalobci prý podají odpor, případ proto podle trestního řádu projedná soud v hlavním líčení. "Trest nepovažujeme za adekvátní," sdělil ČTK Komár. Podobně žalobci podle něj vnímají rozhodnutí ohledně zbylých obviněných.

V případě Páleníka a Kovandy soudkyně případ postoupila ministerstvu obrany, pod které spadá VZ, kvůli případnému kázeňskému provinění. Také proti tomu podají žalobci stížnost, kterou projedná Městský soud v Praze. Soud na to má tři dny. Žalobci podle Komára rovněž podají stížnost ohledně zastavení trestního stíhání Pohůnka.

Kovandův advokát Jiří Matzner potvrdil, že dnes obdržel usnesení o postoupení případu jeho klienta ministerstvu obrany k dalšímu řešení s podezřením z kázeňského provinění.

Obhájce Páleníka Tomáš Sokol dostal text rozhodnutí do datové schránky rovněž dnes a zatím prý nemá bližší informace. Celý den trávil na Městském soudu v Praze, kde obhajuje lobbistu Marka Dalíka v kauze údajného podvodu ohledně nákupu obrněných transportérů pandur pro českou armádu. "Zatím to nebudu vůbec nějak komentovat, protože jak už jsem vyrozuměl, tak protistrana tam bude podávat stížnost proti tomu usnesení. Takže to není uzavřená věc a myslím, že by nebylo rozumné se k tomu nějak dramaticky vyjadřovat. Počkáme si," řekl novinářům.

Podle žalobců zneužila v roce 2012 tehdy Nagyová zpravodajce VZ ke sledování Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.2 + 24.8) *

Zpět na přehled