Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud se zabývá zakázkou ve zlínské nemocnici,obviněné hrozí 8 let

Soud se zabývá zakázkou ve zlínské nemocnici,obviněné hrozí 8 let

Soud se zabývá zakázkou ve zlínské nemocnici,obviněné hrozí 8 let

17.1.2019 11:20, Zdroj: ČTK

Zlín - Okresní soud ve Zlíně se dnes začal zabývat případem někdejší předsedkyně představenstva zlínské krajské nemocnice Dany Barnášové. Žena čelí obžalobě z toho, že zmanipulovala veřejnou zakázku na modernizaci magnetické rezonance za téměř 25,2 milionu korun. Státní zástupkyně ji viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. V případě prokázání viny hrozí Barnášové až osmileté vězení, žena jakoukoliv vinu odmítá.

Podle obžaloby Barnášová v souvislosti s modernizací magnetické rezonance zmanipulovala rozhodování statutárního orgánu společnosti a rozhodování o veřejné zakázce, aby ji získala společnost Philips ČR. Státní zástupkyně Andrea Kalinová uvedla, že žena neučinila žádný krok, aby si ověřila možnost plnění zakázky jinými dodavateli. "Neoprávněně upřednostnila společnost Philips ČR. Společnosti byla zakázka přidělena," řekla Kalinová. Podle ní Barnášová navíc věděla, že stávající magnetická rezonance byla zcela funkční.

Obžalovaná dnes uvedla, že ji od roku 2011 odpovědný primář upozorňoval na problémy magnetické rezonance. Šlo prý například o stále se zhoršující kvalitu snímků nebo špatnou průchodnost přístroje. S tím podle ní souvisely dlouhé čekací doby, což údajně ohrožovalo kvalitu a včasnost léčby. "Byla jsem upozorňována, že se blíží konec životnosti magnetické rezonance. Obnova magnetické rezonance byla navržena přístrojovou komisí a schválena radou Zlínského kraje. Neučinila jsem žádné kroky k obohacení sebe ani nikoho jiného," řekla Barnášová.

Zakázka na modernizaci přístroje byla uzavřena v listopadu 2012. Barnášová se podle obžaloby domlouvala se zaměstnancem společnosti Philips ČR na zadávacích podmínkách i ceně před jejím zadáním. Zakázka byla navíc podle spisu zadána v jednacím řízení bez uveřejnění, nebyla vypsána otevřená veřejná soutěž. Barnášová uvedla, že tento postup právníci nemocnice schválili jako možný. Podle obžaloby byla přitom zakázka zbytečná, protože nemocnice měla s firmou uzavřenou servisní smlouvu týkající se magnetické rezonance až do roku 2016.

Kvůli podezřelým zakázkám a zkreslování účetnictví v Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) podal v roce 2014 trestní oznámení Nadační fond proti korupci. V říjnu 2016 byla v nemocnici policejní razie, loni v dubnu podala státní zástupkyně ve věci na Barnášovou obžalobu. KNTB patřila ve své době k nejzadluženějším nemocnicím v zemi, její závazky dosahovaly zhruba miliardy korun.

Krajská rada v únoru 2017 odvolala předsedu představenstva KNTB Pavla Calábka, důvodem bylo i hospodaření nemocnice. Nahradil jej Radomír Maráček, dřívější ředitel lázní v Karlově Studánce. Čtyři krajské nemocnice nyní vede společné představenstvo, všechny nyní vykazují zisk.

Hlavní líčení pokračuje výpověďmi svědků.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (1.6 + 39.0) *

Zpět na přehled