Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud se bude znovu zabývat milionovou pokutou od ÚOHS

Soud se bude znovu zabývat milionovou pokutou od ÚOHS

Soud se bude znovu zabývat milionovou pokutou od ÚOHS

7.11.2016 09:39, Zdroj: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně se bude znovu zabývat milionovou pokutou, kterou uložil Krajské správě a údržbě silnic Karlovarského kraje (KSÚS) Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Případ mu už podruhé vrátil Nejvyšší správní soud, zjistila ČTK z webu soudu. Krajský soud zatím dvakrát pokutu zrušil, ÚOHS ale v obou případech uspěl u soudu vyšší instance. Pokuta ve výši jeden milion korun byla uložena za chyby v tendru z roku 2007 na průtah Kraslicemi na Sokolovsku.

ÚOHS dosud tvrdil, že správa silnic při prokazování technických kvalifikačních předpokladů požadovala po firmách doložení seznamu významných dodávek za poslední tři roky. Zákon o veřejných zakázkách přitom zadavateli umožňuje požadovat přehled referenčních zakázek za posledních pět let.

"Zkrácením lhůty nastavil zadavatel pravidla přísněji, než stanovuje zákon, a nepřípustně tak zúžil okruh potencionálních uchazečů o zakázku," uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj. U zakázky v objemu 58,8 milionu korun tak podle něj mohl být ovlivněn výběr nejvhodnější nabídky.

"Pokud by zadavatel dodržel lhůty stanovené zákonem, nelze vyloučit, že okruh uchazečů by byl širší a zadavatel mohl obdržet i výhodnější nabídky, než byla nabídka vybraného uchazeče," dodal Rafaj.

Karlovarský kraj, který je zřizovatelem krajské správy silnic, v minulosti avizoval, že se chce soudit o výši pokuty, připadala mu neadekvátní. Chyby ale přiznal. Krajský soud v Brně ve svém zatím posledním rozsudku řešil zejména otázku pokuty. Rozhodnutí ÚOHS považoval v tomto směru za nepřezkoumatelné. Zda byl názor Nejvyššího správního soudu opačný, není jasné, soud zveřejnil pouze verdikt bez odůvodnění.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.3 + 18.5) *

Zpět na přehled