Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud řeší žalobu Kapsche, zpochybňuje novou smlouvu na mýtné

Soud řeší žalobu Kapsche, zpochybňuje novou smlouvu na mýtné

Soud řeší žalobu Kapsche, zpochybňuje novou smlouvu na mýtné

11.7.2019 12:15, Zdroj: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně dnes začal projednávat žalobu společnosti Kapsch, která zpochybňuje platnost nové smlouvy na provoz mýtného. Ministerstvo dopravy ji uzavřelo s konsorciem CzechToll a SkyToll. Kapsch, dosavadní provozovatel systému elektronického mýtného, tvrdí, že uzavření smlouvy bránilo dřívější předběžné opatření. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale dospěl k závěru, že není důvod zakázat plnění smlouvy.

V řízení u krajského soudu jde zejména o to, zda v době podpisu smlouvy ještě zůstávalo v platnosti starší předběžné opatření, které zakazovalo uzavřít smlouvu s vítězem tendru. Podle Kapsche opatření stále platilo, podle ÚOHS nikoliv.

Advokát Kapsche Jiří Buryan dnes požádal soud, aby zrušil jak rozkladové rozhodnutí předsedy ÚOHS Petra Rafaje, tak prvostupňové rozhodnutí úřadu, který by se tak musel smlouvou a jejím plněním znovu zabývat.

Úřad je dnes u krajského soudu žalovanou stranou. Jako právnické osoby zúčastněné na řízení vystupují v soudní síni zástupci ministerstva dopravy a konsorcia CzechToll a SkyToll, které zvítězilo ve sledovaném mýtném tendru. Uspělo s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Na pozici správce mýta tak má na konci roku vystřídat společnost Kapsch.

Krajský soud už v květnu na základě jiné žaloby Kapsche uložil úřadu, aby znovu posoudil námitky firmy k novému tendru na mýtný systém. ÚOHS i ministerstvo dopravy proti rozhodnutí podaly kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, o které zatím není rozhodnuto.

Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun. Náklady na provoz činily zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Satelitní systém zaváděný vítězem nového tendru nahradí dosavadní mikrovlnnou technologii a rozšíří se na dalších 900 kilometrů silnic první třídy.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.5 + 25.3) *

Zpět na přehled