Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud projedná pokuty pekárenským firmám za kartel

Soud projedná pokuty pekárenským firmám za kartel

Soud projedná pokuty pekárenským firmám za kartel

20.1.2015 11:23, Zdroj: ČTK

Brno - Případ údajného kartelu tří pekárenských firem z roku 2003 bude znovu projednávat Krajský soud v Brně. Společnosti Delta pekárny, Penam a OK REST (dříve ODKOLEK) podaly proti pokutám od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v souhrnné výši 52,8 milionu korun žaloby. Vyplývá to z přehledu žalob podaných ke krajskému soudu.

ÚOHS se případem zabýval opakovaně, předloni v prosinci pokuty zrušil Krajský soud v Brně, existenci kartelu ale potvrdil. ÚOHS následně koncem loňského roku uložil firmám sankce znovu. Delta pekárny mají zaplatit 24,8 milionu, OK REST 14,8 milionu a PENAM 13,2 milionu korun.

Podle ÚOHS se firmy nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva, chleba a cukrářského pečiva pro své odběratele. Poté jim rozeslaly oznámení o zvýšení cen uvedených výrobků. Kvůli svému záměru udržovaly kontakty a vyměňovaly si informace, aby sladily postup při vyjednávání s odběrateli, to vše nejméně do 12. listopadu 2003, uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Úřad v tomto případě poprvé pravomocně rozhodl už v roce 2005, kdy uložil pokuty v souhrnné výši 120 milionů korun. Od té doby bylo rozhodnutí projednáváno správními soudy, které postupně potvrdily rozhodnutí v části týkající se existence kartelu, ale zrušily uložené sankce. Důvodem byl zejména odlišný názor na způsob výpočtu pokuty.

Nová pokuta je podle Rafaje v souladu s rozsudky soudů. Rafaj také v posledním rozhodnutí bral ohled na další okolnosti, které hrály roli při výpočtu sankce. Věnoval se i faktu, že Delta pekárny a OK REST, které nyní patří do skupiny EUROPEAN UNITED BAKERIES, generují jen zanedbatelný obrat, neboť všechny jejich pekárenské aktivity byly převedeny do jiné společnosti ze skupiny. "Podle druhostupňového rozhodnutí bylo majetkové vyprázdnění těchto společností jen účelovou snahou vyhnout se postihu za protisoutěžní jednání," uvedl Rafaj.

Podle ekonomické databáze Prodata v roce 2003 byly výkony Delta pekáren přes dvě miliardy korun. Předloni měly hodnotu pouze necelý milion korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.2 + 36.4) *

Zpět na přehled