Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud projedná pokutu 23,89 milionu korun pro německou Rewe

Soud projedná pokutu 23,89 milionu korun pro německou Rewe

Soud projedná pokutu 23,89 milionu korun pro německou Rewe

15.1.2016 03:09, Zdroj: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně dnes projedná případ pokuty 23,89 milionu korun pro německou společnost REWE Zentralfinanz, která provozuje například prodejny Billa. Firma nedodržela závazky z roku 2008, jimiž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podmínil fúzi se společností PLUS DISCOUNT. Pokutu firma dostala v roce 2013.

Rewe provozuje supermarkety Billa a Penny Market, které převzaly prodejny Plus. Ve správním řízení ÚOHS zjistil, že na některých místních trzích by toto spojení mohlo narušit hospodářskou soutěž. Proto Rewe nabídla závazky, tedy prodej čtyř obchodů v dotčených regionech. ÚOHS je považoval za dostatečné a fúzi povolil. Prodejny měly být prodány do jednoho roku od vydání rozhodnutí, což se nestalo.

Rewe několikrát požádala o odklad a přehodnocení závazků na prodej pouze dvou supermarketů. Úřad firmě částečně vyhověl, nicméně ani upravené závazky společnost nesplnila.

Proti prvnímu rozhodnutí antimonopolního úřadu o pokutě se Rewe odvolala. V rozkladovém řízení se snažila vyvrátit závěry prvoinstančního rozhodnutí, podle nějž se firma dostatečně nesnažila obchody prodat, když mimo jiné neoslovila všechny potenciální zájemce. Rewe také tvrdila, že pracovníci ÚOHS věc nesprávně posoudili a stanovili nepřiměřenou výši sankce.

Předseda ÚOHS Petr Rafaj ale námitky odmítl. "Rewe si musela být jasně vědoma toho, že neplní povinnosti uložené rozhodnutím úřadu, a dopustila se tak velmi závažného soutěžního deliktu," uvedl Rafaj v roce 2013.

Společnost Rewe koupila diskonty Plus od společnosti Tengelmann počátkem roku 2008 za 255 milionů eur (nyní asi 6,9 miliardy Kč). Nákup nebyl pro Rewe prvním posílením na českém trhu. Firma již dříve koupila také odcházející Delvitu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.9 + 0.9) *

Zpět na přehled