Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 24. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud povolil přehrávání odposlechů v případě hřebčína Kladruby

Soud povolil přehrávání odposlechů v případě hřebčína Kladruby

Soud povolil přehrávání odposlechů v případě hřebčína Kladruby

23.5.2019 11:42, Zdroj: ČTK

Kladruby nad Labem (Pardubicko) - Pardubický soud dnes zamítl námitky obhájců proti využití odposlechů v případu údajně zmanipulovaných zakázek na opravy kladrubského hřebčína. Advokáti například namítali, že policejní žádosti o odposlechy podezřelých neobsahovaly řádné odůvodnění a přepisy telefonních hovorů nejsou kompletní a přesné. Odposlechů využitých jako důkazní materiál jsou desítky hodin, řekl ČTK předseda senátu Roman Drahný.

Připomínky obhájců označil za legitimní a relevantní, ale řešily se již po podání obžaloby. Námitky podle něj nemohou zpochybnit použitelnost důkazů. Pro povolení odposlechů byly splněny základní formální podmínky. Soud sice připustil možné nepřesnosti v záznamech policie, ale obrázek si z nahrávek udělá sám a také zváží, zda nebyly vytrženy z kontextu.

Odposlechy byly přehrávány po pěti, po každé sérii měli státní zástupce, obžalovaní a obhájci možnost se k nim vyjádřit. Na prvních nahrávkách z konce roku 2012 a prvních měsíců roku 2013 mluvil hlavně Vladimír Nový, kterého si jako technický dozor hřebčín najal. Telefonoval s projektanty a tehdejší manažerkou hřebčína Simonou Voňkovou. Mluvilo se o rozpočtu stavebních akcí, o úpravě výkazů výměr nebo o pomoci s opravami domu Voňkové. Ze samotných nahrávek je však obtížné posoudit protiprávní jednání obžalovaných, kteří také spolu s advokáty protiprávnost odmítli.

Obžalobě čelí pět firem a 17 lidí, osmnáctý obviněný zemřel před podáním obžaloby. Podle státního zastupitelství jejich trestná činnost souvisí s první a druhou etapou obnovy hřebčína a obžalovaní se zodpovídají ze způsobení dvanáctimilionové škody. Obžaloba byla podána pro podezření ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, z dotačního podvodu, pletichy při zadání veřejné zakázky a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže při přípravě a realizaci zadávacího řízení v rámci projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem.

Hlavní líčení začalo loni v listopadu u Krajského soudu v Hradci Králové. Letos pokračuje na pobočce v Pardubicích, zatím je naplánované do 28. června.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.4 + 17.9) *

Zpět na přehled