Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud potvrdil pokutu 617.000 Kč od ÚOHS pro firmu Best

Soud potvrdil pokutu 617.000 Kč od ÚOHS pro firmu Best

Soud potvrdil pokutu 617.000 Kč od ÚOHS pro firmu Best

18.12.2015 11:00, Zdroj: ČTK

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil pokutu 617.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro výrobce betonových dlaždic Best. Sankce je za pozdní nahlášení fúze se společností BETA Olomouc. Už dříve ji potvrdil i Krajský soud v Brně, firma nyní neuspěla s kasační stížností. ČTK to zjistila z webu NSS. Vyjádření firmy zjišťujeme.

Fúzi obou firem začal ÚOHS posuzovat v dubnu 2010. Ve správním řízení zjišťoval, zda Best nevykonával kontrolu nad Betou již před tímto datem. Dospěl k závěru, že Best porušil zákon o ochraně hospodářské soutěže.

Bestu teoreticky hrozila pokuta až do deseti procent z ročního čistého obratu. ÚOHS v prvostupňovém řízení firmě uložil pokutu 517.000 korun. Předseda ÚOHS Petr Rafaj, ale pokutu před třemi lety v březnu navýšil ještě o 100.000 korun.

Dosud nejvyšší sankcí, kterou ÚOHS v této oblasti uložil, bylo deset milionů korun pro společnost Karlovarské minerální vody v roce 2004. Firma nerespektovala předchozí rozhodnutí ÚOHS, kterým nebyla povolena její fúze s Poděbradkou. Posléze ale ÚOHS po výměně svého vedení spojení obou firem stejně schválil. Letos největší firma v tomto oboru na českém trhu koupila i Hanáckou kyselku. Toto spojení ÚOHS ani neposuzoval, podle informací ČTK kvůli malému obratů hanácké společnosti.

Zhruba půlmilionovou pokutu musela za setjné provinění jako Best zaplatit i společnost Lumius, která se zabývá obchodem s elektrickou energií a zemním plynem. Firma začala vykonávat kontrolu nad Českomoravskou energetickou, aniž k tomu měla předchozí souhlas ÚOHS.

Fúzi firem Best a Beta ÚOHS schválil v polovině roku 2010, a to i přesto, že v některých regionech získal Best významné postavení na trhu. Významné tržní podíly získal Best v oblasti výroby a prodeje betonových prvků pro venkovní architekturu. Týká se to Prahy, Pardubického, Zlínského, Moravskoslezského, Středočeského, Jihočeského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.1 + 5.7) *

Zpět na přehled