Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud potvrdil pokutu 100.000 pro Prahu 10, kterou uložil ÚOHS

Soud potvrdil pokutu 100.000 pro Prahu 10, kterou uložil ÚOHS

Soud potvrdil pokutu 100.000 pro Prahu 10, kterou uložil ÚOHS

27.11.2018 13:51, Zdroj: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 100.000 korun, kterou udělil radnici Prahy 10 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V případu šlo o stavební práce za 30 milionů korun, které na opravách bývalého kina Vzlet ve Vršovicích uskutečnila společnost Klang. Radnice ale na tyto práce nevyhlásila výběrové řízení. Úřad o rozhodnutí soudu informoval na svých stránkách.

"Předseda (antimonopolního) úřadu v této věci vydal v lednu 2017 pravomocné rozhodnutí, jímž potvrdil, že uzavřením uvedené dohody došlo k porušení zákona o veřejných zakázkách," uvedl úřad ve vyjádření.

Prvorepublikové kino Vzlet měl od roku 2007 od radnice pronajaté architekt a scénograf Michael Klang, který se ho zavázal zrekonstruovat výměnou za 15 let nájmu zdarma. Po několika letech Klangovi došly peníze na opravy a radnice mu koncem roku 2012 vypověděla smlouvu. Za předčasné ukončení nájmu zaplatila Praha 10 firmě Klang asi 32 milionů korun. Městská část se hájila tím, že do projektu vložila peníze, když nájemce kina Klang dával najevo, že rekonstrukci nedokončí a ani ji dokončit nelze. ÚOHS v rozhodnutí uvedl, že městská část skutečně nemohla platit za stavební práce nikomu jinému než firmě Klang, která měla kino pronajaté. Tento problém si ale Praha 10 způsobila sama, když uzavřela s firmou Klang sérii zavazujících smluv.

Úřad v souvislosti s rozhodnutím krajského soudu upozorňuje, že uzavírání podobných smluv může být v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. "Pokud nájemní smlouva stanovuje nájemci povinnost plnit a pronajímateli, který má postavení zadavatele, povinnost za toto plnění poskytnout úplatu či například slevu na nájemném, může se jednat de facto o situaci, kterou je nutno řešit v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek," upozornil ÚOHS.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (49.2 + 26.3) *

Zpět na přehled