Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud pokračuje v kauze Nečasové výslechem exšéfa rozvědky Kovandy

Soud pokračuje v kauze Nečasové výslechem exšéfa rozvědky Kovandy

Soud pokračuje v kauze Nečasové výslechem exšéfa rozvědky Kovandy

13.1.2015 09:53, Zdroj: ČTK

Praha - Výslechem obžalovaného bývalého ředitele Vojenského zpravodajství (VZ) Milana Kovandy dnes před Obvodním soudem pro Prahu 1 pokračuje projednávání kauzy bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové. Obžaloba ji viní ze zneužití rozvědky, stejně jako Kovandu, dalšího exšéfa tajné služby Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka. Výslech se vede kvůli utajeným informacím za zavřenými dveřmi. Čtveřici hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci.

Na programu je dnes kromě Kovandovy výpovědi také výslech Pohůnka. Nečasová a Páleník hovořili k soudu v pondělí. Oba vinu odmítli. Tento týden k soudu již nepřijdou, soud je z jednání omluvil. Termíny jsou nařízeny do čtvrtka.

Kovanda již dříve ČTK řekl, že má připravenou řeč zhruba na půl hodiny a je připraven odpovídat na dotazy žalobce a obhájců ostatních obžalovaných. Jeho advokát Jiří Matzner ČTK před jednáním řekl, že výpověď může zabrat i několik hodin, protože kvůli utajeným informacím soud výslechy nenahrává a zapisovatelka je ani nezaznamenává psaním na počítači, ale postupně zapisuje na psacím stroji, čímž se jednání protahuje. "Kvůli režimu utajení to nesmí být na žádném záznamovém zařízení, pouze na papíře," dodal právník.

Podle něj by se dnes měl stihnout výslech Kovandy a Pohůnka, přičemž soud měl původně v plánu vyslechnout první svědky, například manžela Nagyové, expremiéra Petra Nečase. "Soudkyně musela svědky odvolat, dnes se to nedá stihnout," upřesnil Matzner. Advokát Nečasové Eduard Bruna v pondělí naznačil, že by tento týden měla přijít k výslechu také exmanželka Nečase Radka.

Právě Radky Nečasové se týkalo údajné sledování. Podle obžaloby zneužila v roce 2012 tehdy Jana Nagyová rozvědku k jejímu sledování, když šéfovala Nečasově kabinetu. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil.

Vojenští důstojníci tvrdí, že to nebylo sledování, ale prověřování podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Dostali prý zadání z "nejvyšších míst" a akce byla tzv. kontrasledováním. Páleník také již dříve uvedl, že Nečas údajně o sledování věděl.

Případ Vojenského zpravodajství je první z více prověřování týkajících se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami - Nečasová je obviněná také z uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.0 + 9.3) *

Zpět na přehled