Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 24. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud odročil jednání s bývalým starostou Rudoltic Kolomým

Soud odročil jednání s bývalým starostou Rudoltic Kolomým

Soud odročil jednání s bývalým starostou Rudoltic Kolomým

28.6.2010 11:09, Zdroj: ČTK

Okresní soud ve Svitavách dnes začal projednávat případ bývalého starosty Rudoltic na Orlickoústecku Oldřicha Kolomého. Obžaloba jej viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. K části obžaloby Kolomý vypovídal, pro další výslech soudkyně jednání odročila na 28. července.
    Podle obžaloby Kolomý v roce 2007 rozhodl bez vědomí zastupitelstva o zrušení výběrového řízení na úpravu pozemku pro stavbu šesti bytových domů. Práce pak vykonala společnost 2K2 patřící Kolomého synovi Robertovi. Obci měla vzniknout škoda 208.000 korun.
    Bývalý starosta se bránil tím, že zastupitelstvo dlouho nebylo schopné o výběrovém řízení rozhodnout, což by stavbu opozdilo, proto tendr zrušil a zastupitele poté o svém kroku informoval. Dodavatele si následně vybraly obecní společnosti Stavby Rudoltice a Vision samy. Zastupitelé měli k jeho rozhodnutí výhrady kvůli porušení demokratických postupů. "Obci nevznikla škoda, naopak se ušetřilo," řekl dnes Kolomý, který se domnívá, že se mohl řídit částí zákona o obcích, který je vhodnější pro operativní řízení výstavby.
    Podle obžaloby také nechal Kolomý usnesením starosty vyplatit 190.000 korun obecním společnostem, z nichž pak byly zaplaceny odměny jeho synovi. V letech 2006 až 2008 rovněž nezajistil uložení vybraného nájemného z obecních bytů a dalších poplatků na zvláštní účet a obec je poté použila na provozní výdaje. Na účtu jí pak chybělo 1,8 milionu korun.
    Dnes čtyřiašedesátiletý Kolomý byl zastupitelstvem odvolán z vedení obce 1. července 2008. Důvodem bylo špatné a neprůhledné hospodaření, nedemokratické chování a protežování členů starostovy rodiny.
    Minulý starosta nastartoval velkorysý projekt výstavby obecních bytů se státní dotací. Kontrolní orgány však zjistily řadu chyb, například zadávání stavebních zakázek bez výběrového řízení. Stát požadoval vrácení 68 milionů korun dotací a stejnou sumu jako penále. Radnici se podařilo, že jí ministerstvo financí postupně odpustilo vrácení většinu sumy, což by ji jinak přivedlo ke krachu.
    V Rudolticích s necelými 1500 obyvateli se od roku 2003 celkem postavilo přes 400 bytů, počet obyvatel vzrostl na zhruba 1700. Na dalších asi 90 parcelách pro rodinné domy byly vybudovány inženýrské sítě, vznikla rovněž průmyslová zóna o rozloze pět hektarů.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.0 + 33.7) *

Zpět na přehled