Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud nařídil příští týden pauzu v kauze Ratha kvůli vazbě Pancové

Soud nařídil příští týden pauzu v kauze Ratha kvůli vazbě Pancové

Soud nařídil příští týden pauzu v kauze Ratha kvůli vazbě Pancové

17.9.2013 18:14, Zdroj: ČTK

Praha - Krajský soud v Praze dnes zrušil na příští týden původně plánované projednání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD). Důvodem je odeslání celého spisu v kauze Vrchnímu soudu v Praze, který má rozhodnout o případném propuštění jedné z obžalovaných, někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové z vazby. Krajský soud dříve rozhodl, že může na svobodu, žalobce ale podal stížnost a rozhodnout musí vyšší instance. Soud dnes vyslechnul tři úředníky, kteří měli na starost výběrová řízení ve Středočeském kraji, které jsou obsahem obžaloby.

Svědkyně Věra Bohuslavová odmítla vypovídat, prý by jí mohlo hrozit trestní stíhání. Pracovala ve firmě organizující veřejné zakázky. Podle obžaloby dodávala zaměstnancům podklady pro zpracování zadávací dokumentace. Před policií odmítla vypovídat, stejně se zachovala dnes u soudu. "Mohla bych si způsobit trestní stíhání," využila práva nevypovídat. Soudu potvrdila, že ví, co je obsahem hlavního líčení. Podle obžaloby pracovala na podobné pozici jako jedna z obžalovaných, slovenská podnikatelka Lucia Novanská.

Vyslýchaní úředníci dosud obecně popisovali vyřizování zakázek. Podle nich se vše dělo podle zákona a obchodní soutěže podléhaly vícenásobné kontrole.

Soudce Robert Pacovský rozhodl o propuštění Pancové z vazby v předchozím jednání před 14 dny. Jejího přítele, exposlance a náměstka kladenské nemocnice Petra Kotta ve vazbě nechal. Za mřížemi zůstává také Rath.

Vrchní soud musí mít k dispozici celý spis a bez jeho přítomnosti nelze podle Pacovského případ dále projednávat, proto nařídil proti předpokládanému programu přestávku v jednání a následující týden bude pauza. Spis má zhruba 2400 listů a je rozdělený do 103 svazků, obžaloba zabrala 88 stran.

Žalobce Petr Jirát podal proti rozhodnutí o Pancové na místě stížnost, spis proto bude putovat k vrchnímu soudu. Pokud propuštění Pancové soud potvrdí, lékařka musí odevzdat cestovní doklady a bude se pravidelně hlásit probačnímu úředníkovi.

Soud bude tento týden pokračovat do pátku výslechem úředníků, kteří měli na starost dotace pro Středočeský kraj. Rath úřadu šéfoval jako hejtman. V říjnu by měl soud přehrát policejní odposlechy, které státní zástupce považuje za jeden z pilířů obžaloby. Žalobce viní Ratha a dalších deset lidí z upravování veřejných zakázek, což údajně provázela korupce.

Soudce také nechal dříve přehrát videozáznam ze zadržení Ratha policií loni v polovině května v Rudné u Prahy. Kriminalisté jej tehdy zastihli při odchodu z domu Pancové a Kotta, když měl u sebe mimo jiné krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Místo nápoje ale byly uvnitř bankovky, podle policistů sedm milionů korun. Obžaloba to popisuje jako úplatek, což Rath odmítá.

Žalobce v kauze viní 11 lidí z upravování tendrů ve stavebnictví a zdravotnictví tak, aby vyhrála předem domluvená firma. Jako "mozky organizované trestné činnosti" označuje Pancovou a Kotta. Ratha údajně o všem informovali a dělil se s nimi o úplatky. Kromě trojice jsou obvinění většinou manažeři firem.

Vedle odposlechů je podle Jiráta důležité přiznání podnikatelky Ivany Salačové, pro kterou navrhl pozici spolupracující obviněné, což by jí mohlo zajistit nižší trest. Podle Jiráta popsala, jak sama s obžalovanými upravovala zakázky podle předem připraveného scénáře. Advokáti ostatních obžalovaných, kteří shodně obvinění odmítají, se ji snaží znevěrohodnit. Soudce zatím nařídil hlavní líčení do konce října.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.0 + 30.2) *

Zpět na přehled