Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud má příští týden rozhodnout o termínu jednání s Nagyovou

Soud má příští týden rozhodnout o termínu jednání s Nagyovou

Soud má příští týden rozhodnout o termínu jednání s Nagyovou

1.10.2014 12:19, Zdroj: ČTK

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 by měl příští týden rozhodnout o termínu hlavního líčení v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ), z něhož je obviněna Jana Nečasová, dříve Nagyová. Podle dnešních informací ČTK připadá v úvahu již říjen a listopad. Spis nyní čtou advokáti. S Nečasovou stanou před soudem také exšéfové VZ Milan Kovanda, Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Za zneužití pravomoci jim hrozí až tříleté vězení.

Projednání nařídí soudkyně Helena Králová podle svého programu a sestavení spisu, na jehož základě musí předvolat svědky. Králová řešila případ už letos v červnu, kdy udělila Nečasové roční podmínku. Případy exšéfů rozvědky předala ministerstvu obrany k vyřešení kázeňského provinění. Trestní stíhání Pohůnka zastavila.

Proti rozhodnutím podali žalobci odpor a stížnosti, ohradil se také Páleníkův advokát. V případě podmínky Nečasové to znamenalo hlavní líčení, ostatní rozhodnutí ještě zkoumal Městský soud v Praze, který případ Králové nakonec vrátil, aby celou čtveřici projednala v hlavním líčení.

Podle žalobců zneužila v roce 2012 Nagyová, šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase, zpravodajce ke sledování Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu jeho vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

Nečasová je podle žalobců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, pojítkem mezi více případy - je obviněná také ohledně údajného uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.5 + 40.2) *

Zpět na přehled