Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 23. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Soud bude po čtyřech letech řešit spor Student Agency a Asiany

Soud bude po čtyřech letech řešit spor Student Agency a Asiany

Soud bude po čtyřech letech řešit spor Student Agency a Asiany

15.4.2018 13:30, Zdroj: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně bude po čtyřech letech v úterý znovu projednávat spor mezi společnostmi Asiana a Student Agency. Asiana se domáhá náhrady škody ve výši 20 milionů a tvrdí, že Student Agency zneužila své dominance na trhu. Podle Asiany se toho konkurent dopustil na přelomu let 2007 a 2008 tím, že jezdil za podnákladové ceny na trase Praha - Brno, aby vytlačil konkurenci. Společnost podnikatele Radima Jančura obvinění Asiany odmítá. Student Agency již v tomto případě dostala pětimilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Pokutu potvrdily i soudy, dopravce neuspěl ani se stížností k Ústavnímu soudu. Krajský soud před čtyřmi lety jednání přerušil, protože chtěl počkat právě na výsledek tohoto souběžného sporu vedeného u antimonopolního úřadu. Soudy v tomto případě potvrdily, že Jančurova společnost své dominantní postavení na trhu zneužila. Při příchodu Asiany srazila ceny jízdenek z Prahy do Brna na 50 korun. Poté, co Asiana z trhu odešla, se ceny zvýšily na 95 korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže při udělení pokuty uvedl, že není za nízké ceny, ale kvůli tomu, že jejich cílem bylo vytlačit z trhu konkurenci.

Jančurova společnost s tím nesouhlasí a tento týden Jančura v rozhovoru pro ČTK řekl, že cílem bylo pouze udržení zákazníků pomocí stejně drahé jízdenky, jakou měla konkurence. Cenu žlutý dopravce snížil pouze u vybraných spojů, které si časy odjezdů přímo konkurovaly.

Asiana věří, že u soudu se žalobou na náhradu škody uspěje vzhledem k dosavadním rozhodnutím antimonopolního úřadu a poté i soudů.

Soud také řešil to, jak naložit se znaleckými posudky, které vymezovaly trh veřejné dopravy na trase Praha - Brno. Posudky, které si znesvářené strany nechaly vypracovat, se lišily. Rozsudek by podle odborníků mohl mít vliv na to, jak antimonopolní úřad rozhodne v otázce železničního sporu na trase Praha - Ostrava. Jančura tvrdí, že ČD začaly po jeho nástupu v roce 2011 jezdit pod náklady, aby vytlačily konkurenci.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.3 + 6.5) *

Zpět na přehled