Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Současná podoba státní maturity má být zafixována na rok

Současná podoba státní maturity má být zafixována na rok

Současná podoba státní maturity má být zafixována na rok

2.9.2011 11:10, Zdroj: ČTK

Současná podoba státní maturity bude asi zafixována jen na rok. Třetí předmět by byl zaveden v roce 2013, ne už příští rok. Rozhodli o tom dnes poslanci v novele školského zákona. Podle původní poslanecké předlohy, za níž se přimlouval ministr školství Josef Dobeš (VV), měla být nynější jednotná maturita zakonzervována ještě o rok déle, do roku 2014. Předloha míří do Senátu.

Pokud bude platit, studenti budou moci ve druhém povinném předmětu nadále volit mezi cizím jazykem a matematikou. Třetí předmět s možností volby mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou by byl zaveden ve školním roce 2012 a 2013.

Zavedení třetí povinné zkoušky by také znamenalo to, že povinnou druhou zkouškou bude cizí jazyk a nebude jej možné nahradit matematikou jako nyní. Na takovou změnu ale není podle předkladatelů řada škol už pro rok 2012 připravena, hlavně odborných. Ministr školství Josef Dobeš (VV) dokonce nedávno prohlásil, že by šlo o katastrofu.

Dobeš se přiklonil k dvouletému odkladu kvůli podpoře technických středních škol a učilišť, na nichž možnost zvolit matematiku a nematurovat z cizího jazyka prý byla pro mnoho studentů východiskem, jak zkoušku složit. Nyní se má jednat o dalších úpravách podoby státní maturity. Počítá se podle Dobeše s elektronickou maturitou, která bude mnohem levnější než současná papírová za 240 milionů. Elektronická prý bude stát řádově miliony.

Předkladatelé návrhu na kratší fixaci současného stavu tvrdí, že se úpravy stihnou i za rok. Stejný názor má také Dobeš.

Jednotná maturitní zkouška se chystala 14 let, přišla celkem na 680 milionů korun. Poprvé se konala letos. Neprospěla asi pětina studentů.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.8 + 18.6) *

Zpět na přehled