Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 24. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » SOR Libchavy chce letos vyrobit o 15 pct více autobusů, přes 500

SOR Libchavy chce letos vyrobit o 15 pct více autobusů, přes 500

SOR Libchavy chce letos vyrobit o 15 pct více autobusů, přes 500

4.6.2010 12:27, Zdroj: ČTK

Druhý největší výrobce autobusů v České republice, společnost SOR Libchavy, plánuje letos zvýšit výrobu autobusů o zhruba 15 procent na více než 500. Novinářům to dnes na veletrhu Autotec&Autosalon řekl generální ředitel podniku Jaroslav Trnka. Firma zároveň letos plánuje zvýšit zhruba ve stejné míře i tržby, které by tak měly činit 2,3 miliardy korun, řekl Trnka ČTK.

Důvodem k odhadu nárůstu výroby autobusů je podle Trnky počet skutečně uzavřených zakázek pro letošní rok. "Trh autobusů nezaznamenal tak výrazný pád jako třeba u nákladních vozidel," uvedl Trnka. Na zakázkách se ale podle něj projevuje i to, že řada měst může vypisovat tendry na obnovu vozového parku jejich dopravních podniků, neboť na ně peníze získávají z Regionálních operačních programů EU.

Druhou věcí, která se na nárůstu výroby SOR projevuje, je podle něj rozšíření sortimentu firmy v posledních letech. Před dvěma lety se například začala zaměřovat i na trolejbusy. Na letošním Autotec&Autosalonu v Brně nyní firma představila i svůj první elektrobus, který by měl začít na konci měsíce jezdit po ulicích v Ostravě.

"Díky tomu vyhráváme i velké tendry, jako například u dopravního podniku Praha nebo DP Bratislava, začínáme se prosazovat i u trolejbusů," podotkl Trnka. Firma na přelomu roku vyhrála tendr na dodávku 100 nízkopodlažních autobusů na naftový pohon pro bratislavskou městskou hromadnou dopravu za 32,37 milionu eur (838,7 milionu Kč). V minulosti získala SOR velkou dlouhodobou zakázku rovněž od dopravního podniku v Praze. Vyrábí pro něj 620 autobusů.

Firma patří nyní do Energetického a průmyslového holdingu (EPH) skupin J&T a PPF a podnikatele Daniela Křetínského. Loni její tržby stouply podle Trnky zhruba o pětinu na něco přes dvě miliardy. Zhruba o pětinu stoupl podle něj i loňský zisk, jeho výši ale neuvedl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.3 + 47.1) *

Zpět na přehled